Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Święto Wojska Polskiego - obchody w Warszawie

0
Podziel się:

O godz. 9.00 rano rozpoczęła się msza święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

Święto Wojska Polskiego - obchody w Warszawie
(PAP/Radek Pietruszka)

O godz. 9.00 rano rozpoczęła się msza święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

Po mszy generałowie odbiorą z rąk prezydenta nominacje na kolejny stopień generalski. W tym roku z okazji święta Wojska Polskiego awanse otrzyma osiemnastu oficerów.

Tradycyjnym punktem obchodów święta będzie oczywiście uroczysta odprawa warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza. W samo południe na Placu Piłsudskiego zjawi się prezydent. Po odegraniu hymnu Polski, *ZOBACZ TAKŻE: *
Warszawa: Utrudnienia w ruchu podczas defilady okolicznościowym przemówieniu i złożeniu wieńców, warszawiacy zobaczą najbardziej spektakularną część obchodów - defiladę. Alejami Ujazdowskimi przemaszerują pododdziały wszystkich rodzajów sił zbrojnych, a za nim ciężki sprzęt, którym dysponuje nasza armia.

Defilada będzie pierwszą od 30 lat i - jak zapewnia MON - nie ostatnią. Pomysł narodził się po obchodach 3 Maja i - jak powiedział minister obrony Aleksander Szczygło - wydarzenie to ma być powodem do dumy dla każdego żołnierza i wszystkich obywateli. Szef MON jest zdania, że defilada taka pokaże społeczeństwu - po wielu latach - iż wojsko na ulicach nie wzbudza już niegatywnych skojarzeń, a pozytywne. Poza tym - co podkreślił Szczygło - po osiemnastu latach dobrze jest pokazać Polakom, że jesteśmy na tym etapie, iż siły zbrojne są bardzo ważną częścią demokratycznego państwa. "Wojsko nie jest przeciwstawione demokratycznemu państwu, tylko jest jego elementem" - powiedział minister obrony.

Ci, którzy o godz. 14.00 przyjdą na Aleje Ujazdowskie będą mogli zobaczyć - oprócz żołnierzy - uzbrojenie naszego wojska. Przemarsz maszyn otworzą samochody "Skorpion" i HMMWV (czyt. hamwi), tuż za nimi pojadą bojowe wozy piechoty, przeciwrakietowe zestawy lotnicze OSA, kołowe transportery opancerzone ROSOMAK, a na końcu czołgi - Twarde i Leopardy. Do tego - z powietrza - defiladę będzie wspierać nasza flota. Pod stołecznym niebem będzie można zobaczyć wszystko, co mają do dyspozycji siły powietrzne: od samolotów szkolnych Iskra po najnowszy nabytek, czyli wielozadaniowe samoloty F-16.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)