Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
niemcy
29.08.2007 06:00

Syria: 4 miliony euro pomocy dla uchodźców z Iraku

Rząd Niemiec chce przekazać Syrii cztery miliony euro na pomoc dla uchodźców, którzy wciąż napływają z Iraku - poinformowała niemiecka minister ds. współpracy gospodarczej i rozwoju Heidemarie Wieczorek-Zeul.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP / EPA)

*Rząd Niemiec chce przekazać Syrii cztery miliony euro na pomoc dla uchodźców, którzy wciąż napływają z Iraku - poinformowała niemiecka minister ds. współpracy gospodarczej i rozwoju Heidemarie Wieczorek-Zeul. *
Decyzja o przyznaniu pomocy Syrii zapadła po rozmowach Wieczorek- Zeul z prezydentem Syrii Baszarem el-Asadem podczas pierwszego dnia jej wizyty w Syrii. W czasie wspólnej konferencji z wicepremierem Syrii ds. gospodarki Abd Allahem el-Dardarim niemiecka minister powiedziała, że czuje ciężar, jaki dźwiga Syria, która daje schronienie ponad 1,5 mln Irakijczyków.

Wieczorek-Zeul zapewniła też, że rząd niemiecki popiera propozycję Damaszku dotyczącą podpisania umowy partnerskiej Syrii z Unią Europejską. "Mamy nadzieję, że nasza współpraca zbliży Syrię do Europy i że Syria wesprze starania o pokój, bezpieczeństwo i stabilność w regionie (Bliskiego Wschodu)" - przekazała w komunikacie opublikowanym przez ministerstwo.

Oprócz Syrii, z problemem wciąż rosnącej rzeszy uchodźców z Iraku boryka się także Jordania. Oba kraje otrzymały dotąd od organizacji pomocowych 70 mln dolarów na pomoc uchodźcom, a obiecano im dalsze 10 mln.

Jednak według Urzędu Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) rzeczywiste potrzeby Syrii i Jordanii, w których liczba uchodźców wzrasta każdego miesiąca netto o kilkadziesiąt tysięcy, wynoszą obecnie setki milionów dolarów.

Tagi: niemcy, wiadomości, gospodarka, polityka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz