Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nato
02.04.2008 08:35

Szczyt NATO przesądzi los Ukrainy?

Misja w Afganistanie, rozszerzenie sojuszu i stosunki z Rosją - to tematy szczytu NATO w Bukareszcie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Przyszłość misji wojskowej w Afganistanie, rozszerzenie NATO oraz stosunki z Rosją - to najważniejsze tematy rozpoczynającego się dziś w Bukareszcie szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego. *

Spotkanie szefów państw i rządów 26 państw członkowskich potrwa do piątku.

Jak twierdzi część analityków, szczyt w Bukareszcie będzie jednym z najważniejszych dotąd szczytów NATO. Między innymi dlatego, że pokaże, na ile Sojusz jest w stanie współpracować z Rosją, i nie dać sobie narzucić sugestii ze strony Kremla.

Chodzi między innymi o kwestię włączenia Ukrainy i Gruzji do NATOwskiego Planu Działań na Rzecz Członkostwa (MAP). Między innymi tej sprawie ma być poświęcona dzisiejsza kolacja robocza przywódców.

Głównymi rzecznikami Kijowa i Tbilisi są Polska, Stany Zjednoczone, Kanada oraz państwa tzw. _ nowej Europy _. _ Stara Europa _, a zwłaszcza Niemcy i Francja, są przeciw przyznaniu Ukrainie i Gruzji MAP. Znacząco sprzeciwia się temu przede wszystkim Rosja, która członkiem NATO co prawda nie jest, ale Sojusz chciałby jej pomocy w Afganistanie.

Właściwie przesądzone jest, że NATO zaprosi w swe szeregi Chorwację, Albanię i Macedonię. W przypadku tego ostatniego kraju jest pewna wątpliwość. Grecja zapowiedziała bowiem, że nie poprze jego akcesji, o ile Macedonia nie zmieni nazwy, używanej w Grecji w odniesieniu do historycznego regionu na północy tego państwa.

Na szczycie pojawi się też temat misji wojskowej w Afganistanie. Amerykanie i Brytyjczycy, którzy stanowią najliczniejsze grupy sił ISAF, będą przekonywać do zwiększenia kontyngentów przez inne kraje, a także do większej aktywności w najbardziej niebezpiecznych - południowej i wschodniej części Afganistanu. W ubiegłym tygodniu pozytywnie odpowiedziała Francja, która w Bukareszcie ma ogłosić znaczne rozszerzenie kontyngentu.

| W piątek szefowie państw i rządów 26 państw spotkają się z przedstawicielami Ukrainy - z Wiktorem Juszczenką oraz Rosji - Władimirem Putinem. |
| --- |

Tagi: nato, wiadomości, gospodarka, polityka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz