Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rosja
21.05.2009 15:01

Szczyt Rosja-UE. Miedwiediew broni pozycji Gazpromu

Rosja zamierza bronić pozycję Gazpromu na rynku gazowym UE.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew wyraził nadzieję, że rozpoczęty tego dnia szczyt Rosja-Unia Europejska w Chabarowsku na dalekim wschodzie Rosji przyczyni się do poprawy dwustronnych stosunków.

_ - Wypracowujemy partnerstwo i jest bardzo ważne, byśmy się nawzajem rozumieli. Unia Europejska jest naszym kluczowym partnerem _ - powiedział Miedwiediew na spotkaniu ze studentami w Chabarowsku.

Dwudniowy szczyt Rosja-UE rozpoczął się w czwartek od nieformalnej kolacji, którą Miedwiediew podjął delegację Unii Europejskiej.

Na czele delegacji unijnej stoi Vaclav Klaus, prezydent Czech, które w tym półroczu sprawują przewodnictwo w UE. Towarzyszą mu m.in. przewodniczący Komisji Europejskiej (KE) Jose Manuel Barroso, koordynator unijnej dyplomacji Javier Solana i komisarz ds. polityki energetycznej Andris Piebalgs.

Ze strony rosyjskiej w spotkaniu biorą też udział m.in. minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow, minister rozwoju gospodarczego Elwira Nabiullina i minister energetyki Siergiej Szmatko.

Oficjalna część szczytu rozpocznie się w piątek rano od rozmów dwóch delegacji.

Później zaplanowano robocze śniadanie, przy którym strony omówią problemy międzynarodowe, w tym uregulowanie konfliktu na Bliskim Wschodzie i irański program nuklearny, a także sytuację w Afganistanie, Pakistanie, Kosowie, Gruzji, Mołdawii i na Cyprze.

Głównymi tematami szczytu będą jednak kwestie związane z globalnym kryzysem finansowo-gospodarczym, nowe porozumienie o partnerstwie i współpracy (ang. PCA), zagadnienia bezpieczeństwa energetycznego Europy oraz reforma architektury bezpieczeństwa euroatlantyckiego.

Rosja nie ukrywa, że zamierza wykorzystać spotkanie do forsowania swojej koncepcji funkcjonowania światowego rynku energetycznego i obrony pozycji Gazpromu na rynku gazowym UE.

Raport Money.pl
*Kłopoty Gazpromu z finansowaniem bałtyckiej rury * Spółka Nord Stream, operator przyszłej magistrali gazowej o tej samej nazwie (Gazociągu Północnego), ma problemy z finansowaniem budowy tego rurociągu - ujawnia dziennik Kommiersant, powołując się na źródła w Gazpromie. Czytaj w Money.pl

Strona unijna oczekuje od szczytu postępu w sprawach energetycznych i handlowych, a zwłaszcza ograniczenia protekcjonizmu, który Rosja nasiliła w związku z kryzysem.

Doradca prezydenta Rosji ds. polityki zagranicznej Siergiej Prichodźko powiedział dziennikarzom w Moskwie, że strona rosyjska jest gotowa do dyskusji na temat regulacji antykryzysowych, jednak pod warunkiem, iż problemy te będą omawiane kompleksowo.

Prichodźko dodał, że na rynku europejskim dyskryminowane są rosyjskie produkty rolne i wyroby cyklu jądrowego. Jako przykład dyskryminowania tych pierwszych doradca Miedwiediewa wymienił unijne subsydia dla rolnictwa.

Według dziennika _ Wriemia Nowostiej _ obecność na spotkaniu Vaclava Klausa _ jest korzystna dla Rosji _. _ Pan Klaus jest eurosceptykiem, a Moskwa woli mieć do czynienia z poszczególnymi krajami UE, a nie wspólnotą jako całością _ -wyjaśnia gazeta.

_ Wriemia Nowostiej _ nie wyklucza, że być może Klaus zechce podjąć próbę prowadzenia szczyt po rosyjsku, co zmusiłoby unijną delegację do założenia słuchawek z angielskim tłumaczeniem.

Tagi: rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz