Notowania

rosja
14.11.2008 10:40

Szczyt UE - Rosja. Kryzys i Gruzja na tapecie

W Nicei rozpoczął się szczyt Unia Europejska - Rosja.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ EPA)

*W Nicei rozpoczął się szczyt Unia Europejska - Rosja, który ma pomóc w odbudowaniu wzajemnych relacji. *

Spotkanie zdominuje kryzys finansowy. Mowateż będzie o negocjacjach Brukseli z Moskwą na temat umowy o partnerstwie, a także o sytuacji w Gruzji.

W spotkaniu bierze udział rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew, Unię Europejską reprezentują: prezydent FrancjiNicolas Sarkozy, orazprzewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso.

Pierwsza i jedyna, zaledwie dwugodzinna sesja, ma dotyczyć wyłącznie kryzysu. Nicolas Sarkozy chce uzyskać oficjalne poparcie Rosji dla unijnego planu przebudowy światowych finansów.

Jutro będzie do niego przekonywał na szczycie G20 w Waszyngtonie. W sprawie kryzysu Rosja i Unia Europejska do tej pory inaczej stawiały akcenty. Wspólnota naciskała na szybkie reformy, Rosja szukała winnych zaistniałej sytuacji, wskazując na Stany Zjednoczone.

Francja chce się skupić w Nicei na kryzysie, by zbyt wiele czasu nie poświęcać na sprawy drażliwe, takie jak konflikt w Gruzji. Dyskusję w tej sprawie zaplanowano na krótki, roboczy obiad.

Unia nie jest zgodna co do oceny sytuacji na Kaukazie. Francja uważa, ze Moskwa wypełniła plan pokojowy, natomiast Komisja Europejska wraz z kilkoma krajami podkreśla, że Rosja nie wycofała jeszcze wojsk z terenów okupowanych Gruzji.

Te różnice nie przeszkodziły jednak w podjęciu decyzji o kontynuowaniu negocjacji Unii Europejskiej z Rosją na temat nowego porozumienia o współpracy. Najpierw zielone światło dla rozmów dali unijni ministrowie spraw zagranicznych, dziś na szczycie w Nicei ustalona zostanie data kolejnej rundy.

* **ZOBACZ TAKŻE:** 
* [ Putin chciał powiesić Saaksaszwilego ]( http://news.money.pl/artykul/szczyt;ue;-;rosja;kryzys;i;gruzja;na;tapecie,219,0,385243.html )
* [ Moskwa odrzuca propozycje USA ws. tarczy ]( http://news.money.pl/artykul/moskwa;odrzuca;propozycje;usa;ws;tarczy,155,0,384667.html )
* [ "Negocjacje z Rosją nie są dla nas korzystne" ]( http://news.money.pl/artykul/negocjacje;z;rosja;nie;sa;dla;nas;korzystne,200,0,384456.html )
* [ Kwaśniewski: Nie pakować Rosjan w ślepą uliczkę ]( http://news.money.pl/artykul/kwasniewski;nie;pakowac;rosjan;w;slepa;uliczke,134,0,384646.html )
Tagi: rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz