Notowania

szczyt klimatyczny
18.12.2009 07:35

Szczyt w Kopenhadze zakończy się fiaskiem?

Obama spotka się z premierem Jiabao. USA i Chiny to najwięksi emitenci gazów cieplarnianych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

aktualizacja: 10:00

Prezydent USA Barak Obama i premier Chin Wen Jiabao spotkają się w ostatnim dniu międzynarodowej konferencji klimatycznej w Kopenhadze - poinformował Biały Dom.

Stany Zjednoczony i Chiny, kraje odpowiedzialne za największe na świecie emisje gazów cieplarnianych, to główne państwa, które nie mogą osiągnąć porozumienia w przeddzień ostatecznych ustaleń konferencji klimatycznej w Kopenhadze.

Biały Dom nie poinformował o szczegółach negocjacji, które prowadzić będą Barak Obama i Wen Jiabao. Obama spotka się również z prezydentem Brazylii Luizem Inacio Lulą da Silva i premierem Rosji Dmitrijem Miedwiediewiem.

Będą konkretne ustalenia?

ZOBACZ TAKŻE: Unia zaniepokojona brakiem postępów w KopenhadzeNa szczycie klimatycznym ONZ w Kopenhadze do rana nie udało się osiągnąć porozumienia dotyczącego redukcji emisji dwutlenku węgla, jednak światowi przywódcy podejmują ostatnie próby przeforsowania nowego paktu, który ma zapobiegać globalnemu ociepleniu - pisze agencja Reutera

_ - Istnieją głębokie różnice w opiniach i poglądach dotyczących tego, jak powinniśmy to rozwiązać. Będziemy próbowali zrobić wszystko co w naszej mocy do ostatnich minut tej konferencji _ - oświadczył premier Szwecji Fredrik Reinfeldt po zakończeniu nocnych negocjacji. Szwecja przewodniczy w tym półroczu UE.

Negocjatorzy uzgodnili wstępny szkic umowy, który wzywa do ograniczenie globalnego wzrostu temperatur do maksimum 2 stopni Celsjusza w porównaniu z poziomem sprzed epoki przemysłowej oraz do przeznaczenia do roku 2020 co najmniej 100 miliardów dolarów rocznie na pomoc dla krajów rozwijających się, przy czym co najmniej 30 miliardów miałoby trafić do krajów najbiedniejszych - poinformował Reuters powołując się na anonimowe źródła.

Jednak nocne posiedzenie w stolicy Danii zakończyło się bez porozumienia w sprawie kluczowej dla paktu klimatycznego - kwestii zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. _ Ciągle nie udało się tego osiągnąć, to bardzo zagmatwane _ - oświadczył jeden z europejskich negocjatorów po zakończeniu nocnych rozmów.

_ _

Raport Money.pl
*W Kopenhadze walczymy o blisko 40 mld euro * Propozycja Komisji Europejskiej oznacza dla Polski wydatki na walkę z ociepleniem o 32 miliardy euro wyższe, niż chce wydać Warszawa. Stracilibyśmy też wartą kolejne 7 miliardów euro możliwość sprzedaży naszych nadwyżek emisji CO2. Czytaj w Money.pl
Tagi: szczyt klimatyczny, szczyt, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz