Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Szef CBA po przesłuchaniu: To nie ja jestem kłamcą

0
Podziel się

- Zapewne zostanę odwołany. Są osoby, które chcą ze mnie zrobić przestępcę - mówił Kamiński.

Szef CBA po przesłuchaniu: To nie ja jestem kłamcą
(PAP/Darek Delmanowicz)
bDyOGtdx

aktualizacja 18.30

*- _ Spodziewam się, jaka będzie rekomendacja. Zapewne zostanę odwołan _y. _ Są osoby, które chcą ze mnie zrobić przestępcę _ - mówił Mariusz Kamiński po wyjściu z komisji ds. służb specjalnych. *

Mariusz Kamiński przed komisją odpowiadał na pytania posłów przez ponad dwie godziny. Komisja zaopiniuje wniosek premiera Donalda Tuska w sprawie odwołania Kamińskiego z funkcji.

bDyOGtdz

Mariusz Kamiński mówił, że przebiegło ono w dobrej spokojnej atmosferze i było merytoryczne. Stwierdził też, że niestety są osoby w tym państwie które chcą z niego zrobić przestępcę.

_ - Wierzę, że obraz tej sytuacji w oczach posłów komisji jest nieco inny, niż spodziewali się przychodząc na to spotkanie - _mówił.

- _ Mimo to spodziewam się, jaka będzie rekomendacja komisji. Zapewne zostanę odwołany. _

Podkreślił, że czuje się niewinny i z łatwością udowodni to przed sądem. Przyznał, że nie rozumie postawy premiera Donalda Tuska, który - jego zdaniem - mija się z prawdą nazywając go kłamcą. _ _

bDyOGtdF

Członek komisji Jarosław Zieliński z PiS przyznał, że wersja Kamińskiego jest zupełnie różna od tej głoszonej przez premiera Donalda Tuska i jego urzędników.

Jacek Cichocki, sekretarz rządowego Kolegium ds. służb specjalnych powiedział, że brak opinii komisji w sprawie Mariusza Kamińskiego nie będzie przeszkodą w odwołaniu go przez premiera. Jego zdaniem, wniosek- wbrew informacjom napływającym z Kancelarii Prezydenta - jest prawidłowy.

We wniosku kładzie się nacisk na potrzebę apolityczności szefa CBA. Przypomniał słowa Donalda Tuska, który oświadczył, że _ odniósł wrażenie, iż w ostatnich tygodniach zachowanie Mariusza Kamińskiego jest bardzo polityczne _.

Wniosek premiera powinien oprócz tego zaopiniować prezydent, a także Kolegium ds. Służb Specjalnych. Lech Kaczyński zapowiedział już, że jego opinia będzie negatywna. Nie wiadomo też, kiedy ją wyda, gdyż nie ma określonych terminów.

bDyOGtdG

Premier nie będzie czekał

Premier Donald Tusk zapowiedział, że do końca tygodnia będzie czekał na opinię prezydenta Lecha Kaczyńskiego dotyczącą wniosku o odwołanie Mariusza Kamińskiego z funkcji szefa CBA. Tusk zaznaczył, że - niezależnie od tego czy otrzyma tę opinię - w poniedziałek podejmie decyzję w sprawie Kamińskiego.

_ - To jest decyzja każdej z tych instytucji, do których się zwracam, czy korzysta z prawa przedstawienia opinii, czy nie. Będę czekał do końca tygodnia na opinię (prezydenta), a następnie w poniedziałek podejmę decyzję _ - powiedział premier pytany, czy może odwołać szefa CBA, jeśli nie otrzyma opinii prezydenta w tej sprawie.

| Procedura odwołania szefa CBA |
| --- |
| Odwołanie szefa CBA następuje na wniosek premiera po zasięgnięciu opinii prezydenta, kolegium do spraw służb specjalnych oraz sejmowej komisji właściwej do spraw służb specjalnych. Według Kancelarii Prezydenta, wniosek premiera do prezydenta o odwołanie Kamińskiego jest niepełny i dlatego Lech Kaczyński najprawdopodobniej zwróci go do uzupełnienia. Z kolei Kancelaria Premiera argumentuje, że nie ma obowiązku dołączenia uzasadnienia do takiego wniosku. |

bDyOGtdH
bDyOGtea
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)