Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szef CIA: Al-Kaida bliska porażki

0
Podziel się:

Dyrektor Centralnej Agencji Wywiadowczej uważa, ze w Iraku terroryści już zostali pokonani.

Szef CIA: Al-Kaida bliska porażki
(EPA/PAP)

*Dyrektor amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej uważa, ze w Iraku i Arabii saudyjskiej terroryści już zostali pokonani. *
Cytowany przez _ Washington Post _ Michael Hayden, szef CIA dodaje, że jego ocena pojawia się niecały rok po tym, jak CIA ostrzegała przed nowymi zagrożeniami terrorystycznymi.

- _ Bilans wykazuje, że radzimy sobie całkiem dobrze _ - powiedział Hayden, odwołując się do sukcesów, osiągniętych w walce z siatką terrorystyczną Osamy bin Ladena i jej sojusznikami.

- _ Niemal całkowita klęska Al-Kaidy w Iraku. Niemal całkowita porażka Al-Kaidy w Arabii Saudyjskiej. Znaczące globalne spadki Al- Kaidy, i tu użyję słowa ideologiczne, gdyż duża część świata muzułmańskiego realizuje własną formę islamu _ - mówił szef agencji wywiadu.

Amerykanie oskarżają Al-Kaidę w Iraku o większość dużych zamachów bombowych, w tym atak na szyickie sanktuarium w Samarze z lutego 2006 roku. Zniszczenie samarskiego Złotego Meczetu wywołało falę przemocy na tle wyznaniowym, która zaprowadziła Irak na skraj wojny domowej.

Dyrektor CIA powiedział _ Washington Post _, że osiągnięto sukces w zwalczaniu terroryzmu, co odniosło skutek nawet na pograniczu afgańsko-pakistańskim, gdzie - jak się przypuszcza - ukrywa się sam Osama bin Laden.

- _ Nadal trwa zabijanie i wyłapywanie głównych członków Al-Kaidy, a to wyprowadza ich z równowagi nawet w ich najbezpieczniejszych kryjówkach wzdłuż granicy Afganistanu z Pakistanem _ - podkreślił.

Zaznaczył, że nadal głównym celem USA pozostaje pojmanie lub zabicie bin Ladena i jego zastępcy Ajmana az-Zawahiriego, choć zwrócił uwagę na trudności w ich odnalezieniu w odległych zakątkach, gdzie amerykańskie wojska nie mogą działać.

Dodał także, że od początku roku kierownictwo Al-Kaidy straciło trzech liderów, w tym dwóch, którzy _ ulegli przemocy _, co - jak tłumaczy gazeta - najprawdopodobniej odnosi się do ataków z użyciem bezzałogowych samolotów w Pakistanie.

Szef CIA zwrócił również uwagę na ograniczenie możliwości szkoleniowych terrorystów w regionie. Nie podał jednak żadnych szczegółów.

Dziennik pisze też, że Hayden - pomimo dobrych nowin - wyraził niepokój, że postęp w walce z Al-Kaidą może zostać wstrzymany lub nawet się cofnąć ze względu na narastający _ spokój ducha _ i powrót do sposobu myślenia sprzed ataków na Nowy Jork z 2001 roku.

wiadomości
polityka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)