Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szef KRRiTV: Telewizji pubicznej grozi marginalizacja

0
Podziel się:

1 stycznia 2010 r. ma wejść w życie nowa ustawa medialna.

Szef KRRiTV: Telewizji pubicznej grozi marginalizacja
(PAP/Radek Pietruszka)
bFezvkgR

W ocenie przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witolda Kołodziejskiego taki skutek będzie miało wprowadzenie w życie nowej ustawy medialnej, której projekt zaprezentowano w czwartek.

_ - Kwota, o której się mówi przy okazji projektu, przeznaczona na finansowanie mediów publicznych oznacza, iż za trzy - cztery lata telewizja publiczna będzie nadawcą całkowicie zmarginalizowanym i niszowym; to duszenie telewizji publicznej _ - powiedział Kołodziejski. Dodał, że zakładany poziom finansowania wskazuje, iż zabraknie środków albo na publiczną telewizję ogólnopolską, albo na telewizje regionalne.

Projekt autorstwa PO, SLD i PSL zakłada likwidację od 1 stycznia 2010 roku abonamentu radiowo-telewizyjnego (poprzez uchylenie ustawy o opłatach abonamentowych). Media publiczne mają być finansowane z Funduszu Zadań Publicznych, którego środki będą pochodziły z budżetu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W 2010 roku finansowanie to ma być na poziomie 600-800 milionów złotych.

bFezvkgT

Jak zaznaczył Kołodziejski, aby w sposób odpowiedzialny dyskutować o tworzeniu programów misyjnych i mediów publicznych, to we wszystkich kalkulacjach powinno się wychodzić od kwoty co najmniej 1,7 mld zł.

_ - Ja mam wrażenie, że odnośnie projektu nikt nie zrobił tu najprostszych wyliczeń _ - dodał szef KRRiTV.

bFezvkgZ

Kołodziejski zastrzegł, że pomimo niewielkich środków, koszty funkcjonowania mediów publicznych po wprowadzeniu projektu wzrosną, gdyż wyodrębnienie ośrodków regionalnych i przekształcenie ich w oddzielne spółki pociągnie za sobą większe koszty.

Ponadto, jak wskazał, utworzenie odrębnych spółek z oddziałów regionalnych telewizji publicznej oznacza de facto _ likwidację TVP Info, która w tej chwili ma się dobrze i zdobywa sporą widownię _.

| Co zakłada nowa ustawa medialna |
| --- |
| Proponowane w projekcie rozwiązania przewidują też powołanie nowej siedmioosobowej KRRiT. Trzech członków KRRiT ma wskazywać Sejm; po dwóch Senat i prezydent. Projekt wprowadza instytucję licencji programowej, która ma określać zadania powierzane dostawcy usług medialnych w ramach poszczególnych programów, z jednoczesnym przyznaniem przez KRRiT środków z Funduszu Zadań Publicznych na realizację tych zadań. We wtorek projekt ma trafić do marszałka Sejmu. Później - do 30- dniowych konsultacji z organizacjami społecznymi i środowiskami twórczymi. Do pierwszego czytania projektu ma dojść najprawdopodobniej w końcu kwietnia. Ustawa miałaby wyjść z Sejmu na przełomie maja i czerwca. |

bFezvkhu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)