Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szef PO będzie wybierany w prawyborach

0
Podziel się:

Także część kandydatów do samorządu zostanie wyłoniona w ten sposób.

Szef PO będzie wybierany w prawyborach
(PAP/Radek Pietruszka)

Premier Donald Tusk zapowiedział także, że część kandydatów PO w wyborach samorządowych zostanie wyłoniona w ten sposób.

Dzisiaj został ogłoszony wynik prawyborów prezydenckich w PO, wygrał je marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, który uzyskał 68,5 proc. głosów, a jego rywal szef MSZ Radosław Sikorski 31,5 proc. Frekwencja wyniosła 47,47 proc.

Premier zapowiedział analizę dotyczącą tego, co trzeba _ poprawić w formule prawyborów, by więcej ludzi głosowało _.

_ - Mam wstępne pomysły dotyczące usprawnienia samej procedury _ - powiedział Tusk. Jednak, jak dodał, jest zadowolony z przebiegu prawyborów. Jak dodał, _ inni też będą musieli to robić, bo ludzie będą się tego domagali _.

Prawybory także przed wyborami samorządowymi

Tusk zapowiedział, że jeszcze przed wyborami samorządowymi na jesieni _ w niektórych miejscach _ zostaną zorganizowane prawybory. _ _

_ - To, na czym mi zależy - nie wiem, czy w maju damy radę, bo to by wymagało zmiany statutu i mogłoby być skomplikowane - ale chciałbym, by jak najszybciej także przewodniczącego Platformy wybierali wszyscy członkowie (partii - red.) _ - powiedział premier.
W maju Krajowa Konwencja PO wybierze nowego szefa partii.
Premier przyznał, że prawybory prezydenckie nie były w pełni tajne, ponieważ nie został zbudowany w pełni szczelny system. Tusk podkreślił, że pytał tych, którzy _ znają się na rzeczy, jak wyglądają frekwencje w prawyborach w ojczyźnie prawyborów, czyli w Stanach Zjednoczonych _.

_ - Tam nie jest o wiele lepiej _ - powiedział premier. _ Podejrzewam, że jest jakiś próg (frekwencji - red.), do którego będziemy docierać, ale nie stuprocentowy, ale pierwsze koty za płoty, uważam, że generalnie jest ok _ - uważa Tusk.

Pytany, czy w związku z niską frekwencją nie należy postawić na jakość, a nie ilość członków PO, odpowiedział: _ PO jest dość otwartą partią, nie jest trudno zapisać się do Platformy. Ja nie wykluczam, że na przykład wtedy, kiedy PO wygrała wybory, albo wtedy, gdy są największe emocje związane z wyborami prezydenckimi, wiele ludzi się zapisuje, myśląc, że chce być (w partii) i na tym jednorazowym akcie poprzestaje _.

Tusk podkreślił, że prawybory _ pomagają weryfikować _, czy tak jest rzeczywiście. _ Są ludzie, którzy sympatyzują, ale nic poza tym nie chcą włożyć, zastanowimy się, co z tym zrobić _ - powiedział.

Kto zastąpi Komorowskiego?

Premier powiedział, że Bronisław Komorowski powinien pełnić funkcję marszałka Sejmu aż do czasu swojego ewentualnego zwycięstwa w wyborach prezydenckich.

[

Schetyna: Premier proponował mi fotel marszałka ]( http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci/artykul/schetyna;premier;proponowal;mi;fotel;marszalka,188,0,602812.html )
Premier był pytany, kto zostanie nowym marszałkiem Sejmu. _ - Pytanie o nowego marszałka nie jest pytaniem do mnie, po pierwsze jest pytaniem do wszystkich Polaków, bo ja nie sądzę, żeby nastąpiła zmiana, jeśli chodzi o fotel marszałka Sejmu, przed wyborami prezydenckimi. _

_ - Nie będę w żadnym wypadku namawiał Bronisława Komorowskiego do rezygnacji, wręcz przeciwnie, uważam, że lepiej będzie dla stabilności koalicji, stabilności sytuacji w Sejmie, aby marszałek Komorowski był marszałkiem do wyborów, a zmiana nastąpi wtedy, jeśli wygra _ - tłumaczył Tusk.

Jak dodał, w rozmowie z Komorowskim _ w cztery oczy _ mówił mu, że zwycięstwo w prawyborach nie oznacza _ jak podawały niektóre media, że de facto rozstrzygnęły się losy kampanii prezydenckiej _.

_ - Ja jestem - Bogu dzięki - jeszcze żywym dowodem na to, że bardzo różnie bywa w kampaniach prezydenckich i że trzeba naprawdę powalczyć _ - powiedział Tusk. Podkreślił, że nawet jeśli Komorowski wygra wybory, to _ nie jest tak, że automatycznie mój kandydat zostanie marszałkiem Sejmu _.

_ - Nie szukam teraz kandydata, nie szukam zastępstwa dla Bronisława Komorowskiego _ - oświadczył Tusk.

Odnosząc się do Radosława Sikorskiego premier ocenił, że bardzo wzmocnił on swoją pozycję w PO. _ - W rządzie ma bardzo silną pozycję, ja jestem bardzo zadowolony z jego pracy i w moich oczach zyskał także uznanie, również dzisiejszym wystąpieniem, zachowaniem się _ - powiedział Tusk.

_ - Uważam, że przed Radosławem Sikorskim jest naprawdę bardzo dobra przyszłość i w rządzie - póki ja o tym decyduję - i w Platformie _ - powiedział premier. W jego ocenie, wynik prawyborów pokazał, _ jak silny jest Bronisław Komorowski, a nie jak słaby jest Radosław Sikorski _.

Premier nie chciał powiedzieć na kogo sam głosował. _ - Nie zdradzę, bo nie _ - odpowiedział Tusk na pytanie na kogo oddał głos. Dopytywany: _ Był pan w większości? _, odpowiedział: _ W PO czuję się zawsze w większości _.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)