Notowania

szpital
31.01.2009 10:26

Szpitale zmienią się w spółki? Rząd ma plan B

Resort zdrowia ma pomysł na komercjalizację.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

Program przekształcenia kilkudziesięciu szpitali w spółki został przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia.

MinisterEwa Kopaczzapowiedziała, że jej resort wprowadzi taki plan, kiedy prezydentLech Kaczyńskizawetował pod koniec listopada ustawy zdrowotne. Przygotowano więc _ plan B _, który mówi, że samorząd musi najpierw zlikwidować dotychczas działający zadłużony ZOZ, nastepnie stworzyć spółkę, która przejmie majątek szpitala, a jej stuprocentowym właścicielem będzie samorząd. - _ Spółka zacznie działać z czystym kontem, bo wszystkie długi weźmie na siebie samorząd _ - podkreśla gazeta.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Kosztowne pożyczki pogrążają szpitale ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kosztowne;pozyczki;pograzaja;szpitale,58,0,421434.html )
* [ Szpitale oszukują i nie przyjmują ]( http://news.money.pl/artykul/szpitale;oszukuja;i;nie;przyjmuja,82,0,420946.html )

Starosta czy burmistrz będzie miał pewność, że szpital nie będzie znów przynosił strat. Bo spółka - w przeciwieństwie do dzisiejszego ZOZ - nie może ich przynosić. Jeśli jest na minusie, może upaść.

_ Gazeta Wyborcza _ pisze, że aby przeprowadzić całą operację, trzeba przygotować program restrukturyzacji i biznesplan. Po zaakceptowaniu samorząd dostanie dotację na spłacenie długów likwidowanego szpitala, ale nie wszystkich, gdyż na przykład rachunki i część odsetek będzie musiał spłacić sam samorząd, a to jest zazwyczaj większa część zadłużenia szpitala. Plan będzie przyjęty oficjalnie 10 lutego. Nie wiadomo jednak ile pieniędzy uda się na niego przeznaczyć w obliczu rzadowych cięć wydatków.

Tagi: szpital, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz