Notowania

obama
05.11.2008 11:20

Tak się tworzy historia. Obama prezydentem USA

McCain już pogratulował mu zwycięstwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

aktualizacja: 9:08

ac">fot: PAP/EPAfot: PAP/EPA[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://www.money.pl/galeria/obama;nowym;prezydentam;usa,galeria,1708,0.html)Według wstępnych wyników kandydat Demokratów ma zdecydowaną przewagę. McCain już pogratulował mu zwycięstwa. Według "USA Today", po przeliczeniu ponad 60 procent głosów, Obama zdobył poparcie 51,3 procent wyborców a McCain - 47,5 procent.

Są znane już wstępne wyniki z większości stanów. Barack Obama pokonał swojego kontrkandydata m.in. w stanach: Nevada, Kolorado, Kalifornia, Floryda, Virginia, Iowa i, Nowy Meksyk i Pennsylvania, Ohio, Nowy Jork, Illinois, New Jersey, Michigan i Massachusetts.

Republikański kandydat wygrał w: Nebrasce, Dakocie Płd, Dakocie Płn., Missisipi, Luizjanie, Utah, Georgii, Wirginii Zachodniej, Kansas, Alabamie, Arkansas, Teksasie i swoim rodzinnym stanie Arizonie

Według wstępnych prognoz w decydująych o tryumfie głosach elektorskich kandydat Demokratów zgromadził potężną przewagę.

Obama do tej pory uzyskał 338 głosów elektorskich, koniecznych do zdobycia prezydentury Stanów Zjednoczonych. Jego rywal, Republikanin John McCain, ma 156 głosów elektorskich. Do zwycięstwa w wyborach wystarczy 270 głosów.

Obama zaprasza McCaina do współpracy, McCain gratuluje

fot: PAP/EPA[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://www.money.pl/galeria/wybory;w;usa;john;mccain;i;sarah;palin,galeria,1713,0.html)Zwycięzca amerykańskich wyborów prezydenckich przemawiając w Chicago podkreślił, iż _ do Ameryki dotarły zmiany _.

Przyszły prezydent podkreślił w swoim przemówieniu, że Ameryka to miejsce, w którym wszystko jest możliwe. _ - Nigdy nie zapomnę, do kogo naprawdę należy to zwycięstwo. Należy do was _ - powiedział Barack Obama. Zaznaczył, że jego wygrana w wyborach oznacza zmiany dla Ameryki. _ - Wiem, że nie ze wszystkimi moimi decyzjami będziecie się zgadzać i że nie unikniemy pewnych błędów. Ale obiecuję wam, że będą z wami szczery _ - podkreślił następca George'a Busha.

ZOBACZ PRZEMÓWIENIE OBAMY PO OGŁOSZENIU WSTĘPNYCH WYNIKÓW (ang.):

Barack Obama podziękował swojemu konkurentowi do prezydenckiego fotela, Johnowi McCainowi. Jak podkreślił, kampania kandydata Republikanów była być może jeszcze trudniejsza niż jego.

Obama wyraził przekonanie, że wynik wyborów świadczy o sile amerykańskiej demokracji. Zapowiedział, że Stany Zjednoczone będą walczyć z wrogami, a tych, którzy pragną pokoju, otoczy opieką.

Kandydat Partii Republikańskiej zatelefonował do Baracka Obamy i złożył mu gratulacje. McCain dodał, że kampania wyborcza była długa i trudna, ale teraz trzeba zapomnieć politycznej walce.

McCain przyznał, że Stany Zjednoczone znajdują się w trudnej sytuacji. Podkreślił, że trzeba w tej sytuacji starać się przezwyciężyć różnice, aby razem pracować dla kraju.

ZOBACZ JAK MCCAIN PRZYZNAJE SIĘ DO PORAŻKI (ang.):

Gratulacje swojemu następcy złożył też George W. Bush.

PRZECZYTAJ FELIETON O INTERNETOWEJ KAMPANII W USA:

Albright i Brzeziński w obozie Obamy?

John Fortier z waszyngtońskiego ośrodka badań politycznych American Enterprise Institute nie wyklucza, że Barack Obama zaprosi do współpracy polityków związanych z przeciwnym obozem.

W jego opinii swoje dotychczasowe stanowisko może zachować chociażby sekretarz obrony - Robert Gates. Dodatkowo nowy prezydent może zaproponować współpracę innym politykom kojarzonym z obozem Partii Republikańskiej. John Fortier zastrzegł jednak, że o konkretnych nazwiskach będzie można dopiero mówiąc w ciągu miesiąca, lub dwóch.

Wśród osób, które mogłyby doradzać Barackowi Obamie w sprawach polityki zagranicznej wymienia się między innymi byłą sekretarz stanu Madeleine Albright oraz byłego doradcę Jimmy'ego Cartera - Zbigniewa Brzezińskiego.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Świat gratuluje Obamie i komentuje wybory ]( http://news.money.pl/artykul/swiat;gratuluje;obamie;i;komentuje;zwyciestwo,214,0,383190.html )
* [ "Dobra wiadomość dla Polski. Obama przyjazny" ]( http://news.money.pl/artykul/dobra;wiadomosc;dla;polski;obama;przyjazny,227,0,383203.html )
* [ Frekwencja rekordowa, ale są problemy z głosowaniem ]( http://news.money.pl/artykul/usa;super;frekwencja;problemy;z;glosowaniem,136,0,383112.html )
* [ Wybory w USA. Obama i McCain mają 21 rywali ]( http://news.money.pl/artykul/wybory;w;usa;obama;i;mccain;maja;21;rywali,221,0,382685.html )
* [ McCain to dla Polski lepszy wybór ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/mccain;to;dla;polski;lepszy;wybor,22,0,382742.html )
* [ Barroso: Europejczycy wybraliby Baracka Obamę ]( http://news.money.pl/artykul/barroso;europejczycy;wybraliby;baracka;obame,232,0,382440.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: obama, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz