Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Talibowie nadal odmawiają wydania ciała Polaka

0
Podziel się:

Żądają oni uwolnienia 60 więzionych towarzyszy oraz wycofania wojsk rządowych z pasztuńskich terytoriów plemiennych.

Talibowie nadal odmawiają wydania ciała Polaka
(PAP/EPA)

Ugrupowanie _ Tehrik-e-Taliban _ - odpowiedzialne za porwanie polskiego inżyniera - nadal odmawia wydania ciała zabitego Polaka. W zamian Talibowie wciąż żądają uwolnienia 60 więzionych towarzyszy oraz wycofania wojsk rządowych z pasztuńskich terytoriów plemiennych.

Jednocześnie talibowie poinformowali, iż nie chcieli i nie chcą żadnego okupu. Ich żądania miały charakter polityczny i kierowane były pod adresem władz Pakistanu.

Ostatnie oświadczenia, opublikowane już po dokonaniu zabójstwa świadczą, iż talibowie chcieli wykazać, że są zdecydowani postąpić podobnie z innymi porwanymi cudzoziemcami, którzy znajdują się w ich rekach lub w rękach pokrewnych im ugrupowań.

Tymczasem ambasada polska w Islamabadzie nie ma informacji, jakoby rząd Pakistanu oficjalnie potwierdził śmierć polskiego inżyniera. Wiadomość taką podała między innymi rosyjska agencja ITAR-TASS, która powołuje się na pakistańską telewizję GEO TV.

Wczoraj talibowie, którzy - jak twierdzą - zabili Polaka, przesłali mediom nagranie video z jego egzekucją. Taśmę ma też polski MSZ, który ją analizuje.

ZOBACZ TAKŻE:

Jednocześnie Talibowie wykorzystują rozgłos towarzyszący sprawie mordu, by podkreślić, że to ugrupowanie _ Tehrik-e-Taliban _ jest odpowiedzialne za atak na posterunek policji w prowincji Pendżab, w czasie którego zginęło ośmiu funkcjonariuszy oraz za zamach w okolicy meczetu w mieście Dera Ghazi Khan, w którym śmierć poniosło kilkadziesiąt osób. Oba miejsca nie leżą na obszarach plemiennych, a przeprowadzone zamachy oznaczają, iż _ Tehrik-e-Taliban _ jest w stanie atakować na terytorium całego Pakistanu.

W oświadczeniach talibowie przestrzegają także ludność plemienną przed współpracą z rządem pakistańskim grożąc jej konsekwencjami w razie wspierania sił rządowych.

Prokuratura czeka na taśmę z MSZ

Tymczasem Prokuratura Apelacyjna w Krakowie prowadzi śledztwo, które ma na celu postawienie zarzutów na podstawie polskiego prawa osobom odpowiedzialnym za narażenie na niebezpieczeństwo polskiego obywatela.

Prokuratura zleciła zajęcie się sprawą Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W pierwszym etapie śledztwa będą przesłuchiwani przebywający w Polsce pracownicy Geofizyki Kraków.

Prokuratura czeka na przekazanie przez MSZ taśmy wideo, na której zarejestrowano egzekucję polskiego inżyniera w Pakistanie. Jak poinformował Marek Wełna z krakowskiej prokuratury teraz gromadzone są materiały w tej sprawie.

POSŁUCHAJ PROKURATORA WEŁNY:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)