Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Torysi nie chcą Blaira na prezydenta UE

0
Podziel się:

Konserwatyści deklarują, że jego wybór będzie posunięciem wrogim wobec nich.

Torysi nie chcą Blaira na prezydenta UE
(ec.europa.eu)

Lider opozycyjnej brytyjskiej Partii Konserwatywnej David Cameron uważa, że powierzenie byłemu premierowi Tony'emu Blairowi stanowiska prezydenta Unii Europejskiej, nie byłoby wskazane.

_ - Nie jest to właściwe rozwiązanie. Nie mam co do tego żadnych wątpliwości _ - cytuje go telewizja ITV.

_ - Nie sądzę, by funkcja prezydenta UE w ogóle była potrzebna. Nie uważam, by Traktat Lizboński był dla UE właściwym krokiem naprzód. Uważam, że UE idzie za daleko w tworzeniu emblematów państwowości _ - dodał.

W poniedziałek brytyjski minister spraw zagranicznych David Miliband oficjalnie zgłosił w Luksemburgu w imieniu rządu kandydaturę Blaira na pierwszego prezydenta UE. Sam Blair jak dotąd nie wypowiedział się w tej sprawie, ale nieoficjalne doniesienia sugerują, iż jego współpracownicy sondowali taką możliwość w różnych europejskich stolicach.

Najostrzej przeciwko potencjalnej kandydaturze Blaira wypowiedział się konserwatywny rzecznik ds. polityki zagranicznej William Hague, który ostatnio ostrzegł rządy europejskie, iż przyszły rząd konserwatywny uzna nominację Blaira _ za wrogie posunięcie _ (wobec siebie).

Wybory w W. Brytanii spodziewane są w maju 2010 r. Sondaże wskazują na wyraźną przewagę torysów. Prezydent UE zostanie wyznaczony po ratyfikowaniu Traktatu Lizbońskiego przez Czechy.

Oficjalne stanowisko konserwatystów zakłada, iż rozpiszą referendum w sprawie Traktatu, jeśli nie wejdzie on w życie do czasu, gdy obejmą władzę. Torysi nie mówią, co zrobią, jeśli Traktat wejdzie w życie, gdy wciąż będą w opozycji.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)