Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
katastrofa w smoleńsku
15.04.2010 06:13

Trumna Kaczorowskiego wystawiona w Belwederze

Uroczysty kondukt przewiózł trumnę z ciałem ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie, Ryszarda Kaczorowskiego z lotniska Okęcie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Gzell)

aktualizacja 14.53

Pod Belwederem na przyjazd konduktu czekało około 2 tysięcy osób.

Na Okęciu uroczyście przyjęli ją rodzina i przedstawiciele władz państwowych w asyście Wojska Polskiego.

Trumna została wyniesiona z samolotu z Moskwy przez żołnierzy i ustawiona w asyście warty honorowej. Po odegraniu hymnu, głos zabrał pełniący obowiązki głowy państwa marszałek Sejmu Bronisław Komorowski.

Trumna z ciałem Ryszarda Kaczorowskiego będzie wystawiona w Belwederze.

A jutro - przeniesiona do bazyliki św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu, gdzie będzie odprawiana za prezydenta Kaczorowskiego Msza żałobna.

Wspomnienia o Kaczorowskim

Bratanek prezydenta Stanisław Kaczorowski mówił, że wiadomość o śmierci stryja była dla niego wielkim szokiem. Ostatnio widział się z prezydentem na zjeździe rodzinnym w 2007 roku.

Stanisław Kaczorowski wspomina, że podczas rodzinnego zjazdu Ryszard Kaczorowski opowiedział krewnym historię swojego życia. Najbardziej wzruszająca była opowieść o czasach niewoli rosyjskiej.

_ - Wielki człowiek i wielki Polak _ - tak o Ryszardze Kaczorowskim mówi Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

Marszałek Bogdan Borusewicz mówi, że Ryszard Kaczorowski był dumny ze współczesnej Polski i cieszyła go nasza pozycja na europejskiej arenie.

Białystok wspomina wielkiego patriotę

Wielki patriota, ale przede wszystkim człowiek sympatyczny, kochający ludzi, zawsze dobrze wyglądający i dobrze zorganizowany.

Tak ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie wspominają jego przyjaciele i znajomi.

Ryszard Kaczorowski był też Honorowym Obywatelem Białegostoku i swoje rodzinne miasto bardzo cenił - mówi były prezydent miasta - Lech Rutkowski.

Ryszard Kaczorowski działał w harcerstwie i był z nim bardzo związany._ - Zawsze miał czas, żeby z nami porozmawiać _ - mówi harcmistrz Andrzej Bajkowski.

fot: PAP/Bartomiej Zborowski _ _fot: PAP/Bartomiej Zborowski _ _[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/trumna;z;cialem;ryszarda;kaczorowskiego;w;warszawie,galeria,3593,0.html)Ostatni list Kaczorowskiego

Ryszard Kaczorowski jeden z ostatnich listów wysłał do Polskiego Radia. Tragicznie zmarły ostatni prezydent RP na uchodźstwie dziękuje w nim prezesowi Polskiego Radia za zaproszenie go do Honorowego Komitetu Obchodów 85 lecia publicznego radia.

Jak podkreśla prezes Polskiego Radia Jarosław Hasiński - list trafił do niego już po tragicznych wydarzeniach pod Smoleńskiem.

O 16.00 przyleci natomiast kolejny samolot z ciałami ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Następnie ulicami ulicami Żwirki i Wigury i Trasą Łazienkowską przejedzie kondukt do hali Torwaru, gdzie przygotowano miejsce żałobne. Część rodzin ofiar zabierze jednak trumny z ciałami najbliższych od razu na miejsce pogrzebu.

Pogrzeb pary prezydenckiej odbędzie się w niedzielę o 14-stej na Wawelu. Poprzedzi go Msza żałobna w Bazylice Mariackiej z udziałem delegacji z całego świata. Potem kondukt przejdzie na Wawel. Jeszcze dziś w Belwederze zostanie odprawiona Msza Święta za duszę zmarłego prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego.

Tagi: katastrofa w smoleńsku, kaczorowski, pogrzeb, wiadomości, gospodarka, polityka, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz