Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Trwają ostatnie konsultacje ws. ściągania zaległego abonamentu

0
Podziel się:

Ustawa medialna na ukończeniu: zostały tylko zaległości widzów.

Trwają ostatnie konsultacje ws. ściągania zaległego abonamentu
(PAP/Paweł Kula)
bFdZbdRx

W Sejmie trwają ostatnie konsultacje polityków PO i SLD w sprawie projektu nowej ustawy medialnej. Chodzi o zapis dotyczący ściągania zaległego abonamentu, który odbiorcy mediów publicznych mieliby płacić do końca tego roku.

Projekt ma jeszcze w tym tygodniu trafić na biurko marszałka Sejmu.

We wtorek na temat doprecyzowania zapisów projektu ustawy medialnej rozmawiali w Sejmie wicemarszałek Jerzy Szmajdziński (SLD) i szef klubu PO Zbigniew Chlebowski.

bFdZbdRz

Projekt nowej ustawy medialnej zakłada likwidację abonamentu radiowo-telewizyjnego od 1 stycznia 2010 roku i finansowanie mediów publicznych z Funduszu Zadań Publicznych, którego środki będą pochodzić z budżetu KRRiT. Do końca tego roku jednak abonament ma być jeszcze utrzymany.

Poseł Sojuszu Stanisław Wziątek z sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu mówi, że wątpliwości polityków SLD budzi sposób egzekwowania zaległości w płaceniu abonamentu. Projekt (w artykule 50) przewiduje, że zajmą się tym Urzędy Skarbowe.

_ - Niektóre zapisy artykułu 50-tego były trochę za daleko idące. My mówimy, że jeśli już, to powinno wyjaśniać to postępowanie administracyjne, a nie ściągać należności przez Urzędy Skarbowe. Taki przepis na pewno nie będzie obowiązywać _ - zaznaczył Wziątek.

Według niego, w grę wchodzi też całkowite wykreślenie zapisu dotyczącego egzekwowania zaległego abonamentu. Przyznał jednak, że są obawy, iż może to skutkować tym, że ludzie przestaną w ogóle płacić za RTV, co może niekorzystnie odbić się na finansach mediów publicznych.

bFdZbdRF

Zdaniem Wziątka, ściągalność abonamentu to właściwie jedyna sprawa, która wymaga jeszcze doprecyzowania. Wszystkie inne sugestie SLD zostały w projekcie ustawy medialnej uwzględnione, w tym postulat kadencyjności części członków KRRiT. Politycy SLD przekonali również PO, by w projekcie znalazł się zapis dotyczący utrzymania kanału informacyjno-publicystycznego TVP (chodzi o TVP Info).

Sojuszowi zależało również na uzupełnieniu zapisu, który definiuje termin misja publiczna publicznego radia i TV. Chodziło o kwestie związane z równouprawnieniem i poszanowaniem praw mniejszości, m.in. seksualnych. Ten postulat również - według Wziątka - został przez PO zaakceptowany.

Wiceszef PO Waldy Dzikowski powiedział we wtorek dziennikarzom w Sejmie, że teraz pod projektem będą zbierane podpisy i jeszcze w tym tygodniu powinien trafić do laski marszałkowskiej.

bFdZbdSa
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)