Notowania

turcja
26.02.2010 08:16

Turcja: Kolejne aresztowania w armii

Zatrzymano kilkudziesięciu oficerów. Operacja Młot miała obalić islamski rząd.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Turecki sąd oskarżył kolejnych 11 oficerów o udział w spisku mającym na celu obalenie rządu, zwiększając tym samym liczbę oskarżonych do 31 - poinformowała agencja AP.

Wśród aresztowanych jest dwóch czynnych admirałów i emerytowany generał Ybrahim Fyrtyna (na zdjęciu). Aresztowanie pozostałych 20 oficerów sąd w Stambule nakazał w środę i czwartek.

W poniedziałek turecka policja zatrzymała 49 wysokich rangą wojskowych pod zarzutem planowania zamachów bombowych ma meczety, co miało spowodować chaos i stać się impulsem do wojskowego zamachu stanu. Część z nich została od tego czasu zwolniona.

Dochodzenie przeciwko dowódcom dotyczy tzw. planu _ Młot _, który miał powstać w 2003 roku, rok po tym, jak rządy objęła islamska Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP). Doprowadziły do niego informacje opublikowane w ubiegłym miesiącu przez dziennik _ Taraf _.

Turecka armia od 1960 roku odsunęła od władzy cztery rządy różnych odcieni politycznych, jednak obecnie, kiedy kraj ubiega się o członkostwo w UE, zapewnia, że czasy przewrotów już się skończyły.
* Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej

Tagi: turcja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
  1. Polecane
  2. Najnowsze
  3. Popularne