Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
tusk
23.10.2007 11:22

Tusk będzie premierem

Szef PO zapowiedział, że przyjmie propozycję formowania nowego rządu, jeżeli dostanie taką misję od swojej partii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Stefan Kraszewski)

*Zakładam, że dziś PO zaproponuje mi formowanie gabinetu, jeśli tak się stanie, przyjmę tę propozycję - zapowiada szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. *

Lider PO pomimo, że nie podjął się jeszcze oficjalnie misji tworzenia rządu, w środę rozpocznie rozmowy z prezesem PSL Waldemarem Pawlakiem na temat ewentualnej współpracy rządowej ze stronnictwem.

ZOBACZ TAKŻE:
Gałązka: To dopiero koniec początku Równocześnie Donald Tusk zaapelował do prezydenta Lecha Kaczyńskiego, aby w miarę szybko umożliwił uporządkowanie polskiego życia publicznego zgodnie z duchem i wynikiem wyborów.

Szef PO wyraził nadzieję, "iż ten czas nie będzie zbyt długi". "Polacy mają prawo oczekiwać szybkich decyzji. Chcielibyśmy szybko przystąpić do pracy - podkreślił Tusk.

| Tryb powołania rządu |
| --- |
| Desygnowanie nowego Premiera jest dokonywane przez prezydenta i następuje po przyjęciu dymisji dawnej RM. Powołanie nowej RM musi zamknąć się w terminie 14 dni od dnia przyjęcia dymisji. Do desygnowanego Premiera należy skompletowanie składu swojego gabinetu, wymaga to jednak uzgodnień koalicyjnych, a także akceptacji prezydenta. Prezydent ma prawo do nie zaakceptowania proponowanego rządu. Nie może zaś powołać rządu w innym składzie. Kolejnym etapem powołania RM jest przyjęcie od niej przysięgi co oznacza kres istnienia dawnego gabinetu. Tak powołana RM musi jeszcze uzyskać Sejmowe wotum zaufania. Premier jest zobowiązany przedstawić Sejmowi program działania RM wraz z wnioskiem o udzielenie wotum zaufania (wygłasza expose). Na posiedzeniu następuje głosowanie nad tym wnioskiem, jego przyjęcie wymaga większości głosów przy obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. |

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: tusk, po, rząd, platforma, koalicja, psl, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz