Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tusk chce przełomu w stosunkach z Rosją

0
Podziel się:

Donald Tusk będzie rozmawiał w Moskwie m.in. o: tarczy antyrakietowej, Gazociągu Północnym i umowie UE-Rosja.

Tusk chce przełomu w stosunkach z Rosją
(PAP/Radek Pietruszka)
bFfFSJYR

W przededniu swej wizyty w Moskwie premier Donald Tuskoświadczył, że nie ma jeszcze ostatecznej decyzji w sprawie ulokowania w Polsce elementów tarczy antyrakietowej USA. Zapewnił też, iż Polska nie planuje rozmieszczenia na swoim terytorium bazy NATO.

Szef polskiego rządu mówił w wywiadzie dla agencji Interfax i dziennika _ Kommiersant _ o przyszłości stosunków polsko-rosyjskich.

Zapytany o plany instalacji w Polsce obiektów amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej, Tusk podkreślił, że _ ostatecznej decyzji w sprawie tego projektu jeszcze nie ma _.

bFfFSJYT

- _ Tak czy owak w stosunkach polsko-rosyjskich powinien być brany pod uwagę fakt członkostwa Polski w Unii Europejskiej i NATO, a także sojusznicze relacje z USA _ - powiedział polski premier.

Zaznaczył, że jednocześnie jego celem jest poprawa polsko- rosyjskich kontaktów.- _ Chciałbym, aby te intencje były traktowane poważnie _ - dodał.

Indagowany o to, czy Polska zgodzi się na stałą obecność rosyjskich oficerów w obiektach tarczy antyrakietowej, szef polskiego rządu odparł, że _ istnieją też inne, polityczne sposoby budowy zaufania i zapewnienia transparentności _ .

Odpowiadając z kolei na pytanie, po co Polsce baza NATO, Tusk oznajmił, że Polska nie ma takich planów. - _ I nie od Polski zależy, gdzie znajdują się bazy NATO _ - powiedział w wywiadzie.

bFfFSJYZ

Problem Nord Stream nie zostanie rozwiązany w Moskwie

Premier potwierdził, że podczas rozmów w Moskwie zamierza zaproponować budowę gazociągu alternatywnego wobec magistrali Nord Stream (Gazociągu Północnego) z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie.

- _ Nie mogę wywierać presji na podjęcie przez Rosję decyzji, dotyczącej ułożenia gazociągu po dnie Bałtyku. Mogę jedynie proponować rozmowę o wspólnym biznesie. Takim dobrym wspólnym projektem może być gazociąg, który jest o wiele tańszy _ - powiedział Tusk, najwyraźniej mając na myśli rurociąg Amber z Rosji przez Estonię, Łotwę, Litwę i Polskę do Niemiec.

- _ Gazociąg po dnie Morza Bałtyckiego nie może być zaakceptowany przez Polskę _ - oświadczył szef polskiego rządu.- _ Polska nie może zablokować tego projektu, jednak bez wątpienia nie będzie w nim uczestniczyć. Jest za drogi _ - dodał Tusk.

bFfFSJZa

Polski premier zaznaczył, że nie sądzi, aby _ spotkanie w Moskwie doprowadziło do rozstrzygnięcia tego problemu _ .

Zniesienie embarga nie tylko na papierze

Pytany, czy są przyczyny dla podtrzymywania przez stronę polską weta na rozpoczęcie negocjacji między Unią Europejską i Rosją w sprawie nowej umowy o partnerstwie, Tusk odparł, że Polska jest zainteresowana tym, aby _ praktyczne rezultaty zniesienia (przez Rosję) embarga (na import polskiej żywności) były wyraźniejsze, niż są dzisiaj _ .

- _ Podpisanie dokumentu to za mało. Firmy powinny zacząć ze sobą handlować. Jest tu jeszcze - jak się wydaje - coś do zrobienia _ - powiedział.

bFfFSJZb

Tusk wyraził także przekonanie, że z czasem Polsce i Rosji łatwiej będzie znajdować wspólny język.- _ Jeśli Rosja chce realnego partnerstwa z UE, jeśli poważnie myśli o przystąpieniu do OECD i WTO, to oznacza to przyjęcie zasad swobodnych i demokratycznych państw. Tym łatwiej będzie znaleźć wspólne interesy i wartości w dwustronnych stosunkach _ - powiedział polski premier.

ZOBACZ TAKŻE:

bFfFSJZu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)