Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tusk: Gaz ważniejszy od ideologicznego sporu

0
Podziel się:

Premier odrzuca zarzut prowadzenia złej polityki energetycznej.

Tusk: Gaz ważniejszy od ideologicznego sporu
(kprm.gov.pl)

*To odpowiedź na zarzuty, jakie podczas debaty na temat działań rządu padły z ust wiceprezes PiSAleksandry Natalli-Świat. *

Posłanka PiS nazwała umowę na dostawy gazu z Rosji _ hiperblagą _. _ - To ma być bezpieczeństwo? Bezpieczeństwo i pewność ogromnych zysków Gazpromu. Na wniosek polskiego rządu przedłuża się i zwiększa się uzależnienie od dostaw rosyjskiego gazu _ - powiedziała Natalli-Świat.

W odpowiedzi premier przekonywał, że jego rząd _ od samego początku uznał, za jedną z pierwszych potrzeb, budowę strategii bezpieczeństwa energetycznego także poprzez realną dywersyfikację źródeł gazu _.

_ - My bezpieczeństwo energetyczne rozumieliśmy od początku jako skuteczne działanie rządu na rzecz obywateli, którzy tego gazu potrzebują, czy to przedsiębiorstwa, czy odbiorca detaliczny, czyli polskie rodziny _ - mówił Tusk.

Dla niego - jak przekonywał - _ sprawą pierwszą nie jest spór ideologiczny z Rosją, tylko to, żeby kiedy jest zima, kiedy jest minus 10 stopni na zewnątrz, gaz był w polskich mieszkaniach _.

Premier podkreślił, że ponad rok temu, w czasie kryzysu gazowego, _ gdy na granicy katastrofy energetycznej znalazło się kilka państw UE, m.in. Słowacy, Węgrzy, państwa bałkańskie, Austria _, Polska otrzymywała gaz od Rosji.

Tusk przyznał, że widzi _ dylemat _ związany z kupowaniem gazu od Rosji, jednak - jak podkreślił - opowiada się po stronie koncepcji, że _ gaz jest po to, żeby grzał, a polityka rządu jest po to, żeby tego gazu nie brakło wtedy, kiedy pojawiają się zjawiska krytyczne _.

Tusk przekonywał, że jego rząd _ naprawdę buduje terminal LNG _. _ - Zrobiliśmy absolutnie wszystko, aby ta inwestycja wyszła z kręgu ideologicznych zaklęć, tylko była realizowana. A żeby ten terminal miał jakikolwiek sens, to trzeba było także umieć załatwić wieloletni kontrakt gazowy na gaz skroplony, bo tego nie kupuje się z dnia na dzień. I to też załatwiliśmy _ - mówił Tusk.

Kolejnym z elementów dywersyfikacji ma być również - według Tuska - program energetyki jądrowej.

Premier zapewniał, że jego rząd nie będzie kontynuować polityki, która - jak ocenił - _ polegała na tym, że pod hasłami uniezależnienia się od źródeł energii ze strony Rosji, kupiono rafinerię, która jest w stu procentach zależna od ropy rosyjskiej _.

Tusk odniósł się również do zarzutów Natalli-Świat dotyczących polityki zdrowotnej i infrastrukturalnej jego rządu. _ - Jeśli naprawdę jest tak, jak pani uważa, że w Polsce problem dróg i autostrad to jest poziom katastrofy, to co wyście przez dwa lata robili? _- pytał wiceszefową PiS.
_ _ - Jeśli rzeczywiście jest tak, że w Polsce nie ma po czym jeździć, a szpitale są zadłużone, zrujnowane, jeśli rzeczywiście jest tak, że my przez te dwa lata mieliśmy nadrobić zaległości, które doprowadziły do tego, że Polska nie ma dróg i dobrych szpitali, to jaki obraz budujecie poprzednikom - sobie, czy drugiemu klubowi opozycyjnemu? _ - dodał premier. _

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)