Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tusk i Putin oddali hołd pomordowanym w Katyniu

0
Podziel się:

Tusk przy okazji uroczystości zaprosił Putina do Polski. Rosyjski premier zaproszenie przyjął.

Tusk i Putin oddali hołd pomordowanym w Katyniu
(PAP/Radek Pietruszka)

aktualizacja: 20:01

Premierzy Polski i Rosji, Donald Tusk i Władimir Putin, oddali hołd polskim oficerom zamordowanym przez NKWD w Katyniu. Upamiętnili też rosyjskie ofiary stalinizmu. Obaj mówili o potrzebie zachowania pamięci o zbrodni i jej ofiarach. Tusk zaprosił szefa rosyjskiego rządu do złożenia wizyty w Polsce

_ - Przed tymi grobami, przed ludźmi, którzy przyszli tutaj uczcić pamięć swoich bliskich można byłoby powiedzieć: zapomnijmy o wszystkim, ale to byłoby dwulicowe. Jesteśmy zobowiązani, żeby zachować pamięć o przeszłości i będziemy to robić, niezależnie jak gorzka jest prawda _ - mówił Putin w czasie uroczystości w Lesie Katyńskim. Słowo _ przepraszam _ jednak nie padło.

Polski premier podkreślił: _ Pamiętamy o zbrodni i o jej ofiarach. Pamiętamy o zbrodni popełnionej na ludziach, a także o zbrodni, którą próbowano wykonać na całym narodzie. Pamiętamy o tych, którzy oddali życie tu i w wielu innych miejscach w całej sowieckiej Rosji _.

Przed przemówieniami przywódcy oraz towarzyszące im delegacje wysłuchali apelu pamięci i modlitw przedstawicieli chrześcijan, żydów i muzułmanów. W Lesie Katyńskim modlili się zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita abp Sawa, Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, biskup Kościoła ewangelicko-augsburskiego (luterańskiego) w Polsce Jerzy Samiec, Adam Świerblewski z Muzułmańskiego Związku Religijnego oraz biskup pomocniczy warszawski Tadeusz Pikus.

Tusk do Putina_ : Panie premierze, oni tu przecież są, czekają na pojednanie.. _

Po modlitwach premierzy złożyli wieńce i zapalili znicze na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu. Później przeszli wzdłuż tabliczek upamiętniających ofiary do rosyjskiej części cmentarza, gdzie złożyli wieńce przed prawosławnym krzyżem. Upamiętnili w ten sposób Rosjan, którzy na terenie Lasu Katyńskiego padli ofiarą zbrodni stalinowskich w ramach tzw. Wielkiej Czystki w latach 30.

Prasa amerykańska w relacjach ze spotkania podkreśla historyczny charakter tego wydarzenia i sugeruje, że
może to być sygnał generalnej poprawy stosunków polsko-rosyjskich.
Szefowie rządów przemawiali przy rozwidleniu dróg między polską a rosyjską częścią Memoriału Katyń. _ Zebraliśmy się tutaj w związku ze wspólną pamięcią i wstydem. Chylimy czoła przed tymi, którzy mężnie przyjęli tutaj śmierć, kogo nie doczekały matki, rodziny _ - mówił Putin.

Jak podkreślał w ziemi tej leżą obywatele radzieccy, którzy spłonęli w ogniu stalinowskich represji lat 30., polscy oficerowie rozstrzelani na mocy tajnego rozkazu, żołnierze Armii Czerwonej unicestwieni przez nazistów w czasie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. _ Katyń na zawsze związał ich losy. Tutaj jak brat z bratem, we wspólnej mogile osiągnęli wieczny spokój, ale nie niepamięć _ - powiedział szef rosyjskiego rządu.

Jak zaznaczył, z pamięci nie da się wymazać męczeńskiej śmierci niewinnych ofiar. Mówił o zobowiązaniu do zachowania pamięci o przeszłości niezależnie od tego jak gorzka jest prawda.

_ - Polscy i rosyjscy historycy pracują w tej chwili, aby tę prawdę odkryć i ułatwić otwarcie pomiędzy naszymi krajami. To pomoże nam uciec od ślepego zaułka niezrozumienia i ciągłego rozliczania się nawzajem, jak również ciągłego dzielenia krajów na te, które mają racje i te które są winne _ - oświadczył Putin.

Podkreślił, że dziesięciolecia cynicznych kłamstw nt. Katynia były też zamazywaniem prawdy o tragicznej historii radzieckiego narodu. _ _

O pamięci o zbrodni mówił również szef polskiego rządu. _ Pamiętamy o zbrodni i o jej ofiarach. Pamiętamy o zbrodni popełnionej na ludziach, a także o zbrodni, którą próbowano wykonać na całym narodzie _ - podkreślił Tusk. Wspominając zamordowanych przez NKWD Polaków zwracał uwagę, że ważne jest dla nas każde nazwisko, każda informacja, każde świadectwo o nich.

Tusk zaakcentował też, że na drodze do pojednania polsko-rosyjskiego postawiliśmy dwa drogowskazy: pamięć i prawdę. _ Tu, w Katyniu także trzeba dziś powiedzieć, trzeba mieć wreszcie tę odwagę i siłę, że czeka nas droga do pojednania. Niczego nie zamykamy, musimy znaleźć w sobie odwagę i siłę, by wszystko otworzyć, chcemy pamiętać właśnie po to, aby ta droga do pojednania była jak najprostsza i jak najkrótsza _ - mówił polski premier.

Zwracając się do Władimira Putina, powiedział: _ Panie premierze, oni tu przecież są, oni w tej ziemi leżą, oczodoły z ich przestrzelonych czaszek patrzą i czekają, czy jesteśmy zdolni do tego, aby przemoc i kłamstwo zamienić w pojednanie _.

Tusk ocenił jednak, że dobre relacje polsko-rosyjskie są m.in. wynikiem _ osobistej determinacji _ jego i Putina. - _ Postanowiliśmy uporać się z trudną przeszłością po to, żeby teraźniejszość była lepsza, a przyszłość jeszcze lepsza _ - podkreślił polski premier. Tusk poinformował, że Władimir Putin przyjął jego zaproszenie do Polski. Według Tuska do wizyty mogłoby dojść jeszcze w tym roku.

Politycy: To ważne spotkanie, ale nie przełomowe.

Politycy nie mają wątpliwości że spotkanie premierów Polski i Rosji w Katyniu to ważny krok. Zaznaczają jednak, że nie doszło do oczekiwanego przełomu.
Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski mówi, że po spotkaniu premierów w Katyniu czas już nie na słowa a czyny.

POSŁUCHAJ BRONISŁAWA KOMOROWSKIEGO:

Były premier Włodzimierz Cimoszewicz ma po wysłuchaniu przemówienie premiera Putina uczucie niedosytu.

POSŁUCHAJ WŁODZIMIERZA CIMOSZEWICZA:

Wicemarszałek Sejmu z PiS Krzysztof Putra ocenia przemówienie Władymira Putina jako dość ogólnikowe i liczy na to że w prywatnych rozmowach premierzy mogli porozmawiać o szczegółach, które interesują Polaków;

POSŁUCHAJ KRZYSZTOFA PUTRĘ:

[

Rodziny nigdy nie pogodzą się z bestialskim mordem ]( http://news.money.pl/artykul/rodziny;nigdy;nie;pogodza;sie;z;bestialskim;mordem,35,0,605987.html )Po uroczystościach na cmentarzu wojennym w Katyniu Tusk i Putin udali się do Smoleńska, gdzie spotkali się ze współprzewodniczącymi Polsko-Rosyjskiej Komisji ds. Trudnych: byłym ministrem spraw zagranicznych Polski Adamem D. Rotfeldem oraz rektorem Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych Anatolijem Torkunowem, którzy przedstawią premierom konkluzje z dotychczasowych prac Grupy.

Władimir Putin to pierwszy przywódca Federacji Rosyjskiej, który odwiedzi Katyń i uczci pamięć polskich oficerów. Jak powiedział Przewoźnik, gdy w kwietniu 1990 roku ZSRR uznał winę NKWD za mord na Polakach, wydawało się naturalne, że sekretarz generalny KC KPZR Michaił Gorbaczow odda hołd ofiarom spoczywającym w Lesie Katyńskim, jednak tego nie uczynił. W 1993 roku w czasie wizyty w Polsce ówczesny prezydent Rosji Borys Jelcyn przekazał dokumentację katyńską, a składając kwiaty pod Krzyżem Katyńskim na warszawskich Powązkach poprosił o przebaczenie.

Katyń symbolem stalinowskich represji wobec Polaków

Czytaj więcej o stosunkach polsko-rosyjskich
*Kowal: W sprawie Katynia Rosja czyni drobne gesty * - Należy z umiarkowanym optymizmem podchodzić do zapowiedzi zmian, jakie Moskwa wysyła w sprawie oceny Katynia - twierdziPaweł Kowal, eurodeputowany PiS
*Rosyjscy inspektorzy sprawdzają polskie mięso * Od wczoraj w Polsce przebywają rosyjscy inspektorzy weterynaryjni. Mają oni skontrolować wybrane zakłady przemysłu spożywczego. Między innymi firmy przetwarzające mięso i mleko.
*Rząd Rosji w Strasburgu nie chce uznać ofiar z Katynia * Rodziny pomordowanych są oburzone odpowiedzią przekazaną przez Rosję Trybunałowi.
*Kaczyński i Jaruzelski do Moskwy polecą razem? * Jeśli prezydent Lech Kaczyńskizdecyduje się na udział w moskiewskich obchodach 65. rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami, to zaprosi na pokład samolotu gen. Wojciecha Jaruzelskiego.
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)