Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bruksela
19.10.2009 09:01

Tusk leci negocjować z Barroso

Premier wybiera się dziś z niezapowiedzianą wizytą do Brukseli

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

PremierDonald Tuskprzyleci po południu do Brukseli na spotkanie z szefem Komisji Europejskiej Jose Barroso.

Dyplomaci w Brukseli mówią, że spodziewanymi tematami spotkania będą: obsada stanowisk w nowej Komisji Europejskiejoraz przygotowania Unii do międzynarodowej konferencji klimatycznej, która odbędzie się w grudniu w Kopenhadze.

Polskim kandydatem na komisarza UE jest Janusz Lewandowski. Przedstawiciele rządu, w tym Tusk, dawali kilkakrotnie do zrozumienia, że są zainteresowani ważną teką gospodarczą dla komisarza z Polski.

Polska przekonuje też do stworzenia w Komisji Europejskiej teki dla komisarza, który odpowiadałby za Partnerstwo Wschodnie.

Szef UKIE Mikołaj Dowgielewicz powiedział, że Tusk będzie też rozmawiał z Barroso o przyszłotygodniowym unijnym szczycie UE, na którym mają zapaść decyzje dotyczące ochrony klimatu.

Na szczycie przywódcy unijni mają rozmawiać o tym, jak pomóc biednym krajom w zmniejszaniu emisji dwutlenku węgla. Polska chce, aby pomoc finansowa zależała w większym stopniu od PKB poszczególnych krajów, a nie od wysokości emisji dwutlenku węgla - ponieważ Polska ma duży udział w emisji CO2 w Unii.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: bruksela, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz