Notowania

szef pe
21.06.2009 11:13

Tusk: Nadszedł czas dla przedstawiciela nowej Unii

Mowa o fotelu przewodniczącego Parlamentu Europejskiego o który stara się Jerzy Buzek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

Premier PolskiDonald Tuskpowiedział dziennikowi _ Corriere della Sera _, że nadszedł czas, aby przedstawiciel nowego kraju Unii Europejskiej zajął w niej jedno z najważniejszych stanowisk, jakim jest fotel przewodniczącego Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.

Tusk zapytany przez włoską gazetę o to, czy poparcie ze strony kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego dla kandydującego na to stanowisko Jerzego Buzka jest _ sukcesem polskiej dyplomacji _, odparł, że decyzja w sprawie stanowiska szefa Parlamentu Europejskiego jeszcze nie zapadła.

_ - Oczywiście w przypadku gry o takiej wadze istotne jest poparcie wszystkich największych partii politycznych w kraju, by mieć większą siłę negocjacyjną z europejskimi partnerami _ - powiedział.

_ - Ale nie zapominajmy, żeJerzy Buzekotrzymał najlepszy wynik indywidualny w eurowyborach w Polsce _ - dodał premier.

Odnosząc się do niskiej frekwencji w niedawnych wyborach, Tusk powiedział: _ Trzeba zrozumieć mentalność Polaków, dla których wolność wyboru może przybrać także formę wstrzymania się od udziału w głosowaniu _.

_ - Dla części elektoratu Unia Europejska jest dalej czymś nowym i nie zawsze zrozumiałym _ - ocenił. _ Zwłaszcza parlament wydaje się mieć bardzo ograniczony wpływ na sytuację wewnętrzną poszczególnych państw _ - zauważył.

_ - A jednak małe partie, które nie rozumieją mechanizmów europejskich albo kontestują rolę instytucji UE, nie odniosły sukcesu w Polsce, gdyż większość obywateli jest zadowolona z członkostwa w Unii, a użytek z funduszy strukturalnych jest odczuwalny wszędzie w kraju _ - powiedział Tusk.

Jego zdaniem w Unii Europejskiej potrzebna jest zasada solidarności, która _ wymaga wysiłku i zaangażowania _.

_ - Znamy naturę polityki, która - jak nauczył nas Machiavelli - kieruje się egoizmem. Ale jesteśmy przekonani, że przezwyciężenie logiki interesu jest zwornikiem do realizacji europejskiej jedności _ - oświadczył Tusk.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ "Wybór Buzka to Polska w pierwszej lidze" ]( http://news.money.pl/artykul/wybor;buzka;to;polska;w;pierwszej;lidze,166,0,483238.html )
* [ Włoski premier przyznaje się do porażki ]( http://news.money.pl/artykul/wloski;premier;przyznaje;sie;do;porazki,55,0,483127.html )
* [ Buzek jest coraz bliżej kierowania PE ]( http://news.money.pl/artykul/buzek;jest;coraz;blizej;kierowania;pe,181,0,482741.html )
*
Tagi: szef pe, wiadomości, gospodarka, polityka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz