Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tusk zdecydował, nie zawalczy o prezydenturę

0
Podziel się:

Premier: Najważniejsze są reformy, a narzędzia leżą w rękach szefa rządu.

Tusk zdecydował, nie zawalczy o prezydenturę
(PAP/Radek Pietruszka)
bEsmUBYl

aktualizacja: 14:38

*PremierDonald Tuskogłosił, że nie wystartuje w wyborach prezydenckich. _ - Nie chcę uczestniczyć w wyścigu w którym najważniejsze są zaszczyty i prestiż, chcę reformować finanse państwa _ - powiedział szef rządu na konferencji w gmachu Giełdy Papierów Wartościowych. *

_ - Rząd musi być jak skała, stabilny jak fundament, Nie chcę uczestniczyć w wyścigu, w którym wygraną jest Pałac - powiedział Donald Tusk . _Premier wyjaśnił, że Polska potrzebuje silnej władzy wykonawczej do przeprowadzania dalszym reform.

bEsmUBYn

POSŁUCHAJ DONALDA TUSKA:

(Dźwięk: IAR)

Kto będzie kandydatem PO w wyborach? Na razie nie wiadomo

O tym, kto z ramienia PO będzie ubiegał się o fotel prezydencki, dowiemy się na majowej Konwencji Platformy Obywatelskiej.

Według wcześniejszego sondażu zleconego przez Platformę, który miał pokazać szanse potencjalnych kandydatów partii w starciu zLechem Kaczyńskimna niemal taki sam dobry wynik jak Tusk mógłby liczyćRadosław Sikorski. Obecny szef MSZ wygrałby w drugiej turze, a w pierwszej miałby poparcie podobne do poparcia szefa PO - około 30 procent. Komorowski iHanna Gronkiewicz-Waltz w tym sondażu też wygrywali z Lechem Kaczyńskim w drugiej turze, ale niewielką przewagą.

bEsmUBYt

Premier zaznaczył, że PO przygotowała zbyt wiele projektów, by narażać je na szwank w kampanii wyborczej.

POSŁUCHAJ DONALDA TUSKA:

*(Dźwięk: IAR)* **

Opozycja: Tusk się przestraszył

Decyzja premiera, by nie kandydować w wyborach prezydenckich nie jest zaskoczeniem dla Prawa i Sprawiedliwości - podkreśla szefowa klubu PiS Grażyna Gęsicka. Jej zdaniem premier już sygnalizował taką możliwość, że nie wystartuje w wyborach.
Grażyna Gęsicka uważa, że na decyzję szefa rządu miał wpływ strach i żądza władzy.

bEsmUBYu

POSŁUCHAJ GRAŻYNY GĘSICKIEJ:

(Dźwięk: IAR)

Zdaniem przewodniczącego SLD Grzegorza Napieralskiego premier zrezygnował ze startu w wyborach prezydenckich z obawy przed utratą kontroli w Platformie Obywatelskiej.

bEsmUBYv

Napieralski mówi, że jeśli premier zdecydowałby się na start w tegorocznych wyborach, mógłby złamać sobie karierę polityczną.

POSŁUCHAJ GRZEGORZA NAPIERALSKIEGO:

(Dźwięk: IAR)

Szef SLD zaznacza, że jeśli PO do wyścigu o fotel prezydencki zdecyduje się wystawić Bronisława Komorowskiego, zwiększy to szanse na wygraną kandydata lewicy.

bEsmUBYw

POSŁUCHAJ GRZEGORZA NAPIERALSKIEGO:


(Dźwięk: IAR)

Stasiak: Prezydentura to nie tylko mieszkanie w pałacu

Szef prezydenckiej kancelarii Władysław Stasiak komentując decyzję Tuska ocenił, że charakteryzuje ją _ jakaś straszna doraźność i nerwowość _.

Jak zaznaczył, podobnie jak jego zdaniem zdecydowana większość Polaków nie zgadza się z poglądem wyrażonym przez premiera, że pełnienie urzędu prezydenta to tylko zaszczyt i mieszkanie w pałacu.

Stasiak w reakcji na te słowa podkreślił, że takie postrzeganie funkcji prezydenta jest sprawą szefa rządu. _ My mamy swoją robotę, a to są dylematy pana premiera _ - ocenił.

Minister zaznaczył, że jeżeli według premiera urząd prezydenta _ jest tak nieistotny i polega tylko na zamieszkiwaniu w pałacu _, to pytanie, kto z polityków Platformy Obywatelskiej zdecyduje się startować w tych wyborach.

Piechociński: Zamiast Tuska powinien kandydować Komorowski

Także poseł PSL Janusz Piechociński nie jest zaskoczony decyzją premiera. Zdaniem polityka Stronnictwa naturalnym kandydatem w tegorocznych wyborach prezydenckich z ramienia PO jest Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski:

POSŁUCHAJ JANUSZA PIECHOCIŃSKIEGO:

(Dźwięk: IAR)

Janusz Piechociński zaznacza, że start Donalda Tuska w wyborach prezydenckich mógłby zagrozić pozycji PO na scenie politycznej.

POSŁUCHAJ JANUSZA PIECHOCIŃSKIEGO:

*(Dźwięk: IAR)* **

Według polityka PSL w tym roku rząd będzie musiał podjąć trudne decyzje, które mogą skutkować spadkiem poparcia dla PO i samego Donalda Tuska.

POSŁUCHAJ JANUSZA PIECHOCIŃSKIEGO:

*(Dźwięk: IAR)* **

Premier tłumacząc swoją decyzję, mówił że jest ona związana z jego nowym planem politycznym, który zakłada utrzymanie stabilności rządu i wzmocnienie instrumentów władzy wykonawczej.

Przed ogłoszeniem decyzji prezes Rady Ministrów zapowiedział omówienie najnowszych wyników gospodarczych podanych przez Główny Urząd Statystyczny. Według nich Produkt Krajowy Brutto wzrósł w 2009 roku o 1,7 procent. Dla porównania w 2008 roku PKB wzrósł o 5 procent.

Jutro wraz z ministrem Jackiem Rostowskim przedstawi plan konsolidacji finansów publicznych, czyli pomysły rządu na reformę wydatków publicznych.

Zapowiedź dzisiejszej konferencji wywołała lawinę komentarzy, bo dziś także komisja hazardowa przesłuchuje Mirosława Drzewieckiegoprzed sejmową komisją śledczą.Mariusz Błaszczakz PiS powiedział na antenie TVN24, że to nie jest przypadek i premier w ten sposób będzie próbował _ przykryć _ zeznania byłego ministra sportu.

W poniedziałek rzecznik rząduPaweł Graśmówił, że premier decyzję o tym, czy będzie startował w wyborach prezydenckich, czy nie, podejmie jeszcze zimą. Zapowiedział, że podjęcie tej decyzji jest _ kwestią kilku tygodni _.

SamDonald Tuskmówił pod koniec grudnia, że sprawa jego udziału w wyborach prezydenckich jest kwestią bardzo odpowiedzialnej decyzji nie jego, jako _ Donalda Tuskaz jakimiś politycznymi marzeniami, tylko premiera polskiego rządu, który ma naprawdę jeszcze kawał roboty do wykonania _.

bEsmUBYO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)