Notowania

nik
12.01.2010 14:20

TVP kontra NIK: 343 tys. zł zamiast 150 mln zł

Władze publicznej telewizji kwestionują ustalenia raportu NIK.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Alina Zienowicz/GNU/Wikipedia)

Telewizja Polska kwestionuje raport Najwyższej Izby Kontroli o nieprawidłowościach finansowych w spółce.

Z dokumentu NIK wynika, że w latach 2007-2009 z powodu chaotycznej polityki kadrowej i nieprawidłowości przy transakcjach spółka straciła prawie 150 mln zł. Według TVP kwota ta jest znacznie zawyżona._ - Nie chodzi o 150 mln, jak podała NIK tylko o 343 tysiące zł, a i ta kwota budzi wątpliwości czy można ją podać jako nieprawidłowości _ - uważa Stanisław Wojtera, rzecznik TVP.

NIK w swoim raporcie zakwestionowała wysokość wypłaconych wynagrodzeń Według Izby w sumie Telewizja na pensje wydała o 87 mln zł za dużo _ - Te oskarżenia są mocno nierzetelne i niesprawiedliwe _ - uważa Wojtera.

POSŁUCHAJ RZECZNIKA TVP:

Według TVP wyższe wydatki na pensje wynikają z inwestycji jakie miały miejsce w kontrolowanym okresie. Jak powiedział rzecznik TVP związane były z otwarciem kilku nowych kanałów tematycznych. _ - Wszystkie te kanały, które powstawały były też swojego rodzaju inwestycją, więc wymagały zatrudnienia nowych osób _ - wyjaśnia. - _ Do tego dochodzi rozwój ośrodków regionalnych _ - dodaje.

POSŁUCHAJ RZECZNIKA TVP:

Z informacji TVP wynika, że wpływ na wzrost wynagrodzeń miały przede wszystkim honoraria pracownicze oraz premie zadaniowe, w sektorze produkcji telewizyjnej. Związane to jest z podpisaniem porozumień ze związkami zawodowymi. W efekcie tych porozumień 1,5 tys. pracownikom wynagradzanym w systemie czasowo-premiowym podniesiono pensje o 250 złotych, a 1,8 tys. zatrudnionych w systemie czasowo-honoracyjnym podwyższono wynagrodzenie o 200 zł.

Kolejnym zarzutem NIK było zaniżenie podatku dochodowego od osób prawnych poprzez zawyżenie kosztów uzyskania przychodów o koszty wynagrodzeń. Według raportu kontrolera kwota ta wynosi 16 mln zł. Telewizja z kolei uważa, że NIK pomylił się i dokonał błędnej interpretacji.

Kontrolerzy NIK zakwestionowali również umowy podpisywane przez TVP z pracownikami, w wyniku których mogli oni korzystać z 50 proc. kosztów uzyskania przychodu. W wyniku takich działań TVP straciła ok. 23 mln zł. _ _

_ - Wszyscy twórcy rozliczają się przy 50 proc. kosztach uzyskania przychodów. A zatem gdyby przyjąć interpretację NIK-u to oznaczałoby, że nie tylko ci twórcy którzy w latach 2007-09 pracowali na rzecz telewizji, ale wszyscy twórcy musieliby rozliczać się w inny sposób _ - stwierdza Wojtera. _ - Co byłoby dużą rewolucją we wszystkich spółkach medialnych, we wszystkich gazetach, radiu i telewizji _ - dodaje.

POSŁUCHAJ RZECZNIKA TVP:

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Skarb Państwa odcina się od nowych władz TVP ]( http://news.money.pl/artykul/skarb;panstwa;odcina;sie;od;nowych;wladz;tvp,99,0,569443.html )
* [ KRRiT szykuje bat na za głośne reklamy ]( http://www.money.pl/gospodarka/ngospodarka/telekomunikacja/artykul/krrit;szykuje;bat;na;za;glosne;reklamy,16,0,566800.html )
* [ Telewizja publiczna nad finansową przepaścią ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/telewizja;publiczna;nad;finansowa;przepascia,141,0,565389.html )
Tagi: nik, wiadomości, gospodarka, polityka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz