Notowania

nauka
03.01.2010 10:56

Tylko 13 proc. budżetu nauki idzie na granty

Rzadko otrzymują je obiecujący naukowcy. Ma to zmienić Narodowe Centrum Nauki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Sivanagk/Dreamstime)

W Polsce tylko 13 proc. budżetu nauki przeznacza się na granty, których w większości nie otrzymują najbardziej obiecujący młodzi naukowcy - informuje prof. Maciej Żylicz, szef Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

_ - Nauka w Polsce jest tragicznie niedofinansowania. Z budżetu wydajemy na nią w Polsce na jednego mieszkańca 5-10-krotnie mniej niż w krajach starej Unii _ - powiedział prof. Żylicz i podkreślił, że tylko 13 proc. budżetu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznacza się na granty dla naukowców.

W jego ocenie to zdecydowanie za mało, dlatego - jak mówił - _ wszystkie nowe środki, jakie dostanie nauka z budżetu państwa powinny być przeznaczone bezpośrednio na system grantowy _.

Według prof. Żylicza, trudności polskiej nauki wynikające ze słabego finansowania projektów badawczych pogłębia dodatkowo fakt, że najwięcej dotacji otrzymują starsi naukowcy, którzy często wygrywają je ze względu na niesprawiedliwy sposób ich przyznawania.

_ - W systemie budżetowego finansowania projektów badawczych mamy dwa typy grantów: granty promotorskie oraz tzw. projekty własne (w tym habilitacyjne). W przypadku grantów promotorskich doktoranci konkurują miedzy sobą. W przypadku projektów własnych młodzi uczeni startują w tym samym konkursie, co wszyscy pozostali wnioskodawcy, a więc ich osiągnięcia są porównywane z osiągnięciami starszych, dużo bardziej doświadczonych uczonych. Są więc na przegranej pozycji, mimo, że w swojej kategorii mogą być świetni _ - tłumaczy prof. Żylicz.

[

Luty: Studenci powinni płacić. Przynajmniej częściowo ]( http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/luty;studenci;powinni;placic;przynajmniej;czesciowo,62,0,459838.html )
Jak przypomniał, dotychczasową sytuację młodych badaczy mają zmienić propozycje rządu zawarte w pakiecie pięciu projektów ustaw (m.in. ustawa o zasadach finansowania nauki oraz ustawa o Narodowym Centrum Nauki), które - zgodnie z zapowiedzią resortu - mają wejść w życie w połowie przyszłego roku (obecnie projekty te są omawiane w sejmowej podkomisji ds. nauki i szkolnictwa wyższego).

_ Utworzenie niezależnego od rządu Narodowego Centrum Nauki, przyznającego granty we wszystkich obszarach nauki na zasadach konkursowych, to dobre rozwiązanie. W założeniu ma to być instytucja niezależna, a ewaluacja projektów odbywać się będzie na podstawie międzynarodowej oceny peer-review (recenzentami projektów będą wybrani naukowcy mający szczegółową wiedzę z dziedziny, której projekt dotyczy - PAP) _ - mówił prof. Żylicz.

Tagi: nauka, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz