Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tysiąc związkowców w obronie pomostówek

0
Podziel się:

Związkowcy zakończyli protestowali przed Sejmem i pod Kancelarią Premiera.

Tysiąc związkowców w obronie pomostówek
(PAP/Paweł Supernak)

Związkowcy zakończyli protest przed Sejmem i pod Kancelarią Premiera. *Związki zawodowe protestowały przeciwko proponowanym przez rząd rozwiązaniom emerytalnym. *Wbrew zapowiedziom nie przeszli oni przed warszawską siedzibę PO.

[aktual. 15:13]

Protestowali m.in. związkowcy z NSZZ _ Solidarność _ i WZZ _ Sierpień 80 _, OPZZ i Forum Związków Zawodowych. Demonstrację koordynuje region śląsko-dąbrowski _ S _. Przed Sejmem zgromadziło się ok. tysiąca osób Protestujący rzucali petardami w stronę Sejmu.

_ Sierpień 80 _ planował między godz. 15 a 17 pikietować także siedzibę Biura Krajowego Platformy Obywatelskiej przy ul. Andersa.

Związkowcy sprzeciwiają się zapisom, na mocy których liczba uprawnionych do wcześniejszych emerytur zmniejsza się z ok. 1 mln do ok. 250 tys. osób. Związki chcą utrzymania dotychczasowych zasad nabywania uprawnień emerytalnych i obliczania świadczeń.

W środę Forum Związków Zawodowych zwróciło się do NSZZ _ Solidarność _ i OPZZ z prośbą o pilne spotkanie kierownictw, by wypracować kolejne działania _ w obronie słusznie nabytych praw pracowniczych _ i _ dialogu społecznego w Polsce _.

Sekcja Krajowa Kolejarzy NSZZ _ S _ zapowiedziała na 9 grudnia kolejną akcję protestacyjną kolejarzy, blokujących w ostatnich dniach tory w Małopolsce i Zchodniopomorskiem. Nie ujawniono, gdzie dokładnie odbędzie się następny protest i jak długo potrwa.

Z kolei Górnicze Związki Zawodowe (GZZ) poinformowały, że zgłaszają gotowość do generalnego strajku ogólnopolskiego _ wobec braku dialogu społecznego rządu _. GZZ wezwały również krajowe centrale związkowe do _ pilnego podjęcia decyzji _ ws. strajku generalnego.

W połowie listopada związkowcy z _ Sierpnia 80 _ prowadzili przez trzy dni okupację biura poselskiego premiera Donalda Tuska. Przewodniczący _ Sierpnia 80 _ Bogusław Ziętek wezwał wówczas inne centrale związkowe do zorganizowania strajku generalnego 8 grudnia.

| PROBLEM _ POMOSTÓWEK: _ |
| --- |
| Ustawa o emeryturach pomostowych ma wejść w życie od 1 stycznia 2009 r. Ogranicza ona prawo przechodzenia na wcześniejszą emeryturę do ok. 250 tys. osób z ok. 1 mln mających je obecnie. Prawa te traci m.in. część nauczycieli, kolejarzy, energetyków, kierowców, artystów, dziennikarze. 6 listopada ustawa została przyjęta przez Sejm. Od środy _ pomostówkami _ zajmował się Senat. Jeżeli senatorowie przyjmą jakieś poprawki, ustawa zostanie skierowana do głosowania w Sejmie. Jeżeli poprawek nie będzie, trafi do podpisu prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Prezydent złożył w Sejmie projekt przedłużający o rok obowiązywanie dotychczasowych przepisów o wcześniejszych emeryturach, ale Sejm go odrzucił. Zapowiadał weto, jeżeli Sejm uchwali projekt rządowy. W środę Lech Kaczyński powiedział jednak, że będzie się zastanawiał nad sprawą tych emerytur. _ To jest jedna z moich najtrudniejszych decyzji _ - dodał. Stwierdził, że jest _ stawiany pod murem _, bo jeśli zawetuje rządową propozycję zmian w emeryturach pomostowych, to
_ dotychczasowa ustawa, która ma charakter incydentalny, wygaśnie i ludzie nie będą mieli żadnych pieniędzy _. To właśnie podkreśla rząd. Jeśli nowe przepisy nie wejdą w życie od 1 stycznia 2009 r., to obecne wygasną i nikt od nowego roku nie będzie mógł przejść na wcześniejszą emeryturę - mówią jego przedstawiciele. |

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)