Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

UE chce zadbać o swoje bezpieczeństwo

0
Podziel się:

W ciągu najbliższych lat UE chce zainwestować 1,4 mld w badania i produkty związane z bezpieczeństwem.

UE chce zadbać o swoje bezpieczeństwo
(PAP / EPA)

W ciągu najbliższych lat UE chce zainwestować 1,4 mld w badania i produkty związane z bezpieczeństwem. W ten sposób obywatele unii mają być lepiej i taniej chronieni przed przestępczością, terroryzmem i klęskami żywiołowymi.

Poza tym UE nie chce dłużej zdawać się na dostawy firm zagranicznych. "Dla europejskich producentów otwiera się szansa na przeforsowanie produktów na rynkach światowych”, powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Günter Verheugen na konferencji dotyczącej bezpieczeństwa, która odbyła się w Berlinie.

Komisarz ds. bezpieczeństwa UE Franco Frattini wtórował: „Jak dotąd jesteśmy wyłącznie konsumentem usług bezpieczeństwa oferowanych przez innych, np. przez USA. Tak dalej być nie może: Europa powinna stać się producentem bezpieczeństwa”.

By tak się stało w sprawach technik bezpieczeństwa UE nie może powtarzać błędów popełnianych przez przemysł obronny, którego rozdrobnienie na narodowe projekty doprowadziło do nieskuteczności i braku konkurencyjności, ostrzega Verheugen.

Dodatkowe wydatki

Dyskusja o europejskich badaniach dotyczących bezpieczeństwa wybuchła po zamachach z 11 września 2001. Teraz, w ramach 7 ramowego programu badań, UE przeznaczy na ten cel w latach 2007 do 2013 1,4 mld euro.

Celem jednego z pierwszych programów ma być polepszenie zabezpieczenia zewnętrznych granic UE. Chodzi głownie o efektywniejszą kontrolę wybrzeży, np. nielegalnym przemytem ludzi, powiedział Frattini. Drugi program ma na celu polepszenie bezpieczeństwa komunikacji miejskiej tak, aby w przyszłości uniemożliwić przeprowadzenie zamachów, jakie miały miejsca w Londynie i Madrycie.

Wspólne badania mają sens, jeżeli publiczni zleceniodawcy zdefiniują swoje potrzeby i cała UE dojdzie do porozumienia, ostrzegał Frattini. Platformą dla takich działań ma być planowane European Security Research and Innovation Forum (Esrif). Zdaniem Brukseli polityka, nauka oraz przemysł powinny spotkać się tu odpowiednio wcześniej w celu uniknięcia prowadzenia badań, które by się dublowały.

Verheugen podkreśla, że „nie chodzi o represyjne, ale o prewencyjne rozwiązania”. Program badawczy UE jest czysto cywilny. W związku z problemami budżetowymi wielu państw obywatele powinni mieć prawo do tego, by sektor prywatny jak i wojskowy „nie prowadziły dublujących się badań”, powiedział Verheugen. Jednak w tym celu należy jednak „przełamać tradycyjnie utrzymywanie tajemnic w sektorze militarnym dotyczących prowadzonych badań w sprawach bezpieczeństwa”.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)