Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

UE odroczyła konferencję akcesyjną z Chorwacją

0
Podziel się

Trwa spór graniczny ze Słowenią. Komisarz Oli Rehn chce arbitrażu.

UE odroczyła konferencję akcesyjną z Chorwacją
(EPA/PAP)
bEiwEqmt

UE odroczyła konferencję akcesyjną z Chorwacją, gdy nie udało się osiągnąć postępów w rozstrzyganiu sporu granicznego między Zagrzebiem a należącą do Unii Słowenią - podało czeskie przewodnictwo Unii.

Konferencja miała odbyć się jutro. Tego też dnia Słowenia odwołała spotkanie premierów obu krajów.

Źródło w rządzie w Zagrzebiu powiedziało chorwackiej agencji HINA, że Słowenia _ nie zasugerowała innego terminu spotkania ani nie podała przyczyny jego odwołania _.

bEiwEqmv

Spór dwóch byłych jugosłowiańskich republik blokuje negocjacje Chorwacji z UE, bowiem Słowenia - członek Unii ma prawo weta w sprawie takich rozmów.

ZOBACZ TAKŻE:

Unijny komisarz ds. rozszerzenia Olli Rehn (na zdjęciu) zaproponował w ubiegłym tygodniu utworzenie prawnej komisji arbitrażowej w celu rozwiązania sporu granicznego między Zagrzebiem a Lublaną, która blokuje negocjacje akcesyjne UE z Chorwacją.

bEiwEqmB

Chorwacja i Słowenia od czasu uniezależnienia się od Jugosławii w 1991 r. spierają się o granice lądowe i morskie na Adriatyku.

Mimo tych trudności Zagrzeb liczy na zakończenie technicznych negocjacji akcesyjnych do końca 2009 r. i na przystąpienie do UE w 2010 lub 2011 r.

bEiwEqmW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)