Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

UE: Polska gotowa na Schengen

0
Podziel się

"Część państw Unii Europejskiej, które mają w grudniu wejść do tzw. strefy Schengen, nadal nie spełnia nałożonych na nie układem zobowiązań, przede wszystkim w kwestii
wzmocnienia kontroli granicznej" - wynika z tajnego raportu UE, cytowanego przez londyński "Financial Times".

UE: Polska gotowa na Schengen
(PAP/Lech Muszyński)
bDeECHDV

Część państw Unii Europejskiej, które mają w grudniu wejść do tzw. strefy Schengen, nadal nie spełnia nałożonych na nie układem zobowiązań, przede wszystkim w kwestii wzmocnienia kontroli granicznej - wynika z tajnego raportu UE, cytowanego przez londyński "Financial Times".

Większości z dziewięciu tych państw zwrócono uwagę głównie na konieczność poprawy systemu wydawania wiz w ramach działań mających zapobiec nielegalnej imigracji.

W raporcie zaznaczono, że Polska - bezpośrednio granicząca z wielkimi krajami nie należącymi do UE - w zasadzie spełniła już wszystkie warunki wejścia do systemu Schengen. Dysponuje m.in. nowoczesnym sprzętem na przejściach granicznych i ma tam dość strażników.

ZOBACZ TAKŻE:
Barroso: Mam nadzieję, że Polska nie zablokuje szczytuNatomiast kłopoty z kontrolowaniem swych granic nadal mają takie kraje jak Estonia, Węgry i Słowenia - ocenia raport. Estonii brakuje straży granicznej, Węgry zaś powinny zrewidować sprawę wjazdu do tego kraju ludzi z sąsiedniej Chorwacji, nie będącej członkiem UE.

bDeECHDX

Autorzy unijnego raportu podkreślili jednak, że wymienione kraje są już w trakcie rozwiązywania problemów związanych z wejściem do strefy.

Ostateczny raport w sprawie rozszerzenia strefy Schengen ma być przedstawiony w Brukseli ministrom spraw wewnętrznych państw UE na spotkaniu 8-9 listopada, na którym decyzja w sprawie wejścia dziewięciu państw do strefy Schengen musi zapaść jednogłośnie - podkreśla londyński "Financial Times".

Zgodnie z kalendarzem, przyjętym w grudniu 2006 roku, rozszerzenie europejskiej strefy wolnego ruchu osobowego - zwanej strefą Schengen - o dziewięć nowych krajów UE (Polska, Słowacja, Malta, Czechy, Węgry, Słowenia, Litwa, Łotwa i Estonia) rozpocznie się od zniesienia kontroli na lądowych i morskich przejściach granicznych 31 grudnia 2007 r.

Natomiast kontrole graniczne na lotniskach w nowych krajach UE dla obywateli podróżujących w obrębie strefy Schengen miałyby zniknąć najpóźniej do 29 marca 2008 roku.

bDeECHEd

| Unijny komisarz ds. wewnętrznych Franco Frattini zasugerował we wtorek, że być może zniesienie kontroli na granicach lądowych nastąpi jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. |
| --- |

bDeECHEy
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)