Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ue
17.05.2008 08:34

UE pomoże w walce z ubóstwem

Państwa UE zadeklarowały na szczycie w Peru pomoc w walce ze skutkami wzrostu cen żywności i zmian klimatu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ EPA)

*Zakończył się szczyt UE-Ameryka Łacińska w Limie. Uczestnicy przyjęli deklarację , w której określili najważniejsze obszary współpracy. *

- _ Pomoc dla krajów najbardziej dotkniętych wzrostem cen żywności, walka z ubóstwem, analfabetyzmem i skutkami zmian klimatycznych _- to główne zapisy deklaracji końcowej przyjętej w Limie na szczycie UE-Ameryka Łacińska i Karaiby.

Uczestnicy szczytu zobowiązali się do bezzwłocznej pomocy krajom najbardziej dotkniętym rosnącymi cenami żywności. Państwa UE, nie precyzując kwot, zadeklarowały finansowe wsparcie walki z biedą i nierównościami społecznymi.

Kraje Ameryki Łacińskiej zobowiązały się do zapewnienia do 2020 r. powszechnego dostępu do wody pitnej, do działań na rzecz wyeliminowania głodu, niedożywienia, bezdomności, analfabetyzmu, a także do poprawienia wskaźników zatrudnienia i upowszechnienia edukacji.

W szczycie wzięli udział prezydenci, premierzy i ministrowie z 60 krajów.

Zadeklarowano też wolę zastąpienia wygasającego w 2012 r. protokołu z Kioto _ ambitnym i globalnym porozumieniem _ oraz wyrażono chęć przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

W deklaracji zapisano też, że do końca 2009 roku zakończą się negocjacje umów stowarzyszeniowych Unii Europejskiej ze Wspólnotą Andyjską (Boliwia, Kolumbia, Ekwador i Peru) i krajami Ameryki Środkowej (Kostaryka, Salwador, Gwatemala, Honduras, Nikaragua i Panama). Wyrażono także wolę wznowienia rozmów z Mercosurem (Rynkiem Południowym, czyli Argentyną, Brazylią, Urugwajem, i Paragwajem).

Unia Europejska jest największym inwestorem w Ameryce Łacińskiej i udziela regionowi największej pomocy dla celów rozwoju gospodarczego, ale jako partner handlowy regionu wciąż jeszcze zajmuje drugie miejsce po przeżywających silne osłabienie koniunktury Stanach Zjednoczonych.

| Kolejny szczyt UE-Ameryka Łacińska i Karaiby odbędzie się w 2010r. w Hiszpanii. |
| --- |

Tagi: ue, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz