Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE zniesie sankcje wobec Białorusi?

0
Podziel się:

Wczoraj z części restrykcji wobec Mińska zrezygnował Waszyngton.

UE zniesie sankcje wobec Białorusi?
(PAP/EPA)

aktualizacja 11:14

*Komisja Europejska popiera polski postulat i obiecuje Białorusi zniesienie sankcji. Ta sprawa jest jednym z tematów drugiego dnia nieformalnego spotkania ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej. *

Warszawa uważa, że sankcje powinny być zniesione, bo sytuacja na Białorusi zmienia się - władze w Mińsku wypuściły niedawno na wolność przetrzymywanych więźniów politycznych.

Unijna komisarz do spraw zagranicznych Benita Ferrero-Waldner powiedziała w rozmowie z Polskim Radiem, że Bruksela powinna złagodzić ton jeszcze przed zaplanowanymi na koniec września białoruskimi wyborami parlamentarnymi.

_ - Jestem za tym, by wysłać w stronę Białorusi ważny sygnał, musimy im pokazać zmianę naszego nastawienia. Nie możemy ciągle mówić, że chcemy coś zrobić i poprzestać jedynie na słowach. Dlatego będę popierać postulat mojego polskiego kolegi _ - dodała unijna komisarz. Jednak samo poparcie Komisji Europejskiej dla zniesienia sankcji nie wystarczy, bo muszą się na to zgodzić wszystkie kraje członkowskie.

Unia Europejska nałożyła sankcje na Białoruś przed kilkoma laty w związku z łamaniem praw człowieka i zasad demokracji. Wspólnota zakazała wjazdu na swój teren czołowym przedstawicielom białoruskiego reżimu, na czele z prezydentem Aleksandrem Łukaszenką. Zamrożone zostały też ich konta w europejskich bankach.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)