Notowania

obama
04.11.2008 07:30

Unia liczy na Obamę

Unijni liderzy liczą na poprawę relacji ze Stanami Zjednoczonymi wraz z wyborem nowego prezydenta.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Unijni liderzy liczą na poprawę relacji ze Stanami Zjednoczonymi wraz z wyborem nowego prezydenta. W wielu krajach członkowskich dominuje poparcie dla Baracka Obamy, tymczasem analitycy przestrzegają przed zbytnimi oczekiwaniami.

Europejczycy są rozczarowani obecną amerykańską administracją i dlatego patrzą na kandydata Demokratów z większą nadzieją - to słowa szefa Komisji Europejskiej Jose Barroso. Jednak zdaniem Marcina Zaborowskiego z unijnego Instytutu Studiów nad Bezpieczeństwem w Paryżu znaczących zmian w prowadzonej polityce nie należy oczekiwać. _ Polityka Obamy nie będzie jakoś radykalnie inna, ale my będziemy inaczej ją postrzegać, bo jest większa wola po stronie Europy _ - tłumaczy Marcin Zaborowski.

Ci, którzy liczą na większe zainteresowanie Baracka Obamy starym kontynentem, mogą się rozczarować. _ Obama nie ma żadnych sentymentalnych związków z Europą, w przeciwieństwie do Johna McCaina, więc on tej Europy nie będzie faworyzował _ - dodaje ekspert.

Natomiast różnice zdań mogą pojawić się bardzo szybko, przy okazji dyskusji o walce z terroryzmem. Jest pewne, że Barack Obama będzie domagał się od krajów Unii większego zaangażowania w Afganistanie.

Z tą opinią zgadza się też w rozmowie z Money.pl profesor Zbigniew Lewicki, amerykanista z Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zdaniem zdecydowanie korzystniejsze dla Unii i Polski byłoby, gdyby prezydentem Stanów Zjednoczonych został Republikanin John McCain.

Przeczytaj cały wywiad: McCain to dla Polski lepszy wybór

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Wybory w USA. Obama i McCain mają 21 rywali ]( http://news.money.pl/artykul/wybory;w;usa;obama;i;mccain;maja;21;rywali,221,0,382685.html )
* [ Barroso: Europejczycy wybraliby Baracka Obamę ]( http://news.money.pl/artykul/barroso;europejczycy;wybraliby;baracka;obame,232,0,382440.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: obama, wiadomości, gospodarka, polityka
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz