Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
guantanamo
27.01.2009 07:17

Unia nie chce więźniów z Guantanamo

Państwa skłonne pomóc Amerykanom, przyjmą tylko część z 250-osobowej grupy,

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Większość krajów Unii Europejskiej jest niechętna przyjmowaniu więźniów z Guantanamo na Kubie. A państwa skłonne pomóc Amerykanom, przyjmą tylko część z 250-osobowej grupy - tych, którzy nie stanowią zagrożenia. Tak wynika ze wstępnej rozmowy na ten temat ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej. *
Kraje Wspólnoty są zgodne, że decyzja amerykańskiego prezydenta o zamknięciu bazy jest słuszna, ale już tej zgody nie ma gdy dyskusja dotyczy pomocy w przyjmowaniu więźniów. Szef unijnej dyplomacji Javier Solana jest przekonany, że Europa w końcu się zgodzi. Ale tej pewności nie ma czeski minister spraw zagranicznych Karel Schwarzenberg. - _ Tę decyzję kraje Unii muszą podjąć samodzielnie. Sprawa jest skomplikowana prawnie i politycznie i nie zostanie rozwiązana w ciągu tygodni, czy miesięcy _ - dodał.

Polska - jak poinformował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski - nie spieszy się z deklaracjami. - _ Polska nie będzie się paliła do tego, bo nie mamy ani społeczności muzułmańskiej, ani zbyt wielu osób mówiących po arabsku, czy w innych językach bliskowschodnich. Dla nas byłoby to wyjątkowo trudne _ - tłumaczył.

Tymczasem Wielka Brytania i Belgia już przyjęły kilka osób. Portugalia, Hiszpania i Francja deklarują gotowość. Dotyczy to jednak tych więźniów, którzy dla Amerykanów nie stanowią zagrożenia.

Tagi: guantanamo, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz