Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jerzy Malczyk
|

Unia proponuje Rosji pomoc na modernizację

0
Podziel się:

Unia chce też wspomóc walkę z korupcją, a także budowanie państwa prawa.

Unia proponuje Rosji pomoc na modernizację
(ec.europa.eu)

Komisja Europejska zaproponowała Rosji pomoc w zatwierdzonej przez jej prezydenta Dmitrija Miedwiediewa (na zdjęciu) modernizacji kraju - informuje dziennik _ Kommiersant _.

Komisja Europejska opracowała i przekazała stronie rosyjskiej projekt programu Partnerstwo dla Modernizacji.

Według _ Kommiersanta _, myślą przewodnią dokumentu jest teza, iż bez demokratyzacji nie może być mowy o modernizacji. Dlatego strona unijna zaproponowała, aby rosyjskie władze najpierw zapewniły prymat prawa w Rosji, a dopiero potem - z pomocą UE - zajęły się dostosowywaniem gospodarki kraju do europejskich standardów.

Dziennik informuje, że z inicjatywą udzielenia władzom Rosji pomocy w przeprowadzeniu modernizacji wystąpił osobiście szef KE Jose Manuel Barroso w listopadzie 2009 roku podczas szczytu Rosja-UE w Sztokholmie. Barroso pochlebnie wyrażał się tam o opublikowanym dwa miesiące wcześniej w internecie artykule Miedwiediewa _ Naprzód Rosjo! _ i zaoferował rosyjskiemu przywódcy wsparcie ze strony Unii Europejskiej.

Wkrótce - jak relacjonuje _ Kommiersant _ - Bruksela kanałami dyplomatycznymi przekazała Moskwie opracowany przez unijnych ekspertów dokument. Jest on opatrzony gryfem _ Do użytku służbowego _; strony wolą na razie nie ujawniać jego treści.

Rosyjska gazeta dowiedziała się jednak, że w projekcie wymieniono sfery, w których Europejczycy chcieliby współpracować z rosyjskimi władzami. Jako pierwszy punkt figuruje w nim zbudowanie w Rosji państwa prawa i zapewnienie prymatu prawa.

UE deklaruje też gotowość współdziałania w walce z korupcją, poprawianiu klimatu inwestycyjnego, włączaniu do procesu modernizacji rosyjskich organizacji pozarządowych oraz przechodzeniu przez FR na europejskie standardy i regulaminy techniczne.

_ Kommiersant _ podaje, że strona rosyjska określiła dokument jako _ pozytywny wkład intelektualny w modernizację _.

Wszelako zaproponowała, by przesadnie nie eksponować tematu europejskich wartości, lecz raczej koncentrować się na gospodarczych i technologicznych aspektach modernizacji.

Projekt nie zawiera żadnych szacunków dotyczących kosztów Partnerstwa dla Modernizacji. Nie wiadomo też, od kiedy program miałby być wdrażany. Nieoficjalnie przyjmuje się, że prace nad nim powinny być zakończone przed kolejnym szczytem Rosja-UE. Odbędzie się on 30 maja w Rostowie nad Donem, na południu Rosji.

W ogłoszonym we wrześniu zeszłego roku w portalu gazeta.ru artykule programowym _ Naprzód, Rosjo! _ Miedwiediew wyliczył najpoważniejsze problemy, z którymi musi uporać się jego kraj. Wymienił wśród nich m.in. nieefektywną gospodarkę, na wpół radziecką sferę socjalną, nieokrzepłą demokrację, niekorzystne tendencje demograficzne i niestabilną sytuację na Kaukazie.

Gospodarz Kremla podkreślił, że bez rozwiązania tych problemów Rosja nie będzie silnym państwem, a jej obywatele nie będą żyli dostatnio.

Miedwiediew ocenił, że rozwiązywaniu tych problemów przeszkadzają _ zapuszczone choroby społeczne _ - takie, jak odwieczne zacofanie gospodarcze, korupcja i przekonanie, iż wszystkie problemy powinno rozwiązywać państwo.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)