Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Michał Kot
|

Unijna komisarz ds. klimatu: trzeba wyeliminować węgiel

0
Podziel się:

Connie Hedegaar jest sceptyczna nawet wobec tzw. czystych technologii.

Unijna komisarz ds. klimatu: trzeba wyeliminować węgiel
(PAP/EPA)

- W dłuższej perspektywie Unia Europejska musi zrezygnować z węgla jako surowca energetycznego - powiedziała unijna komisarz ds. klimatu Connie Hedegaar. Dunksa sceptycznie odniosła się do tzw. czystych technologii węglowych, z którymi duże nadzieje wiąże Polska.
_ _

_ - Nowe kraje członkowskie są zależne od węgla i węgiel będzie jeszcze długo wykorzystywany. Czysty węgiel jest lepszy niż brudny węgiel, ale również ten czysty węgiel trzeba będzie w perspektywie długoterminowej wyeliminować, bo on też zanieczyszcza i jest źródłem emisji CO2. Powinniśmy w przyszłości uniezależnić się od paliw kopalnych _ - podkreśla komisarz.

Hedegaar przyznała, że nie nastąpi to _ może nawet w ciągu naszego życia , ale UE już powinna kierować się wizją gospodarki bez węgla. Hedegaard zapowiedziała, że mimo fiaska konferencji klimatycznej w Kopenhadze walka z globalnym ociepleniem będzie w centrum polityki Unii Europejskiej przez kolejne pięć lat. Jej zdaniem inwestycje w _ zielone _ technologie zapewnią wzrost gospodarczy i nowe miejsca pracy, co jest jednym z głównych założeń nowej unijnej strategii gospodarczej EU 2020 _.

Ciepło przyjęta przez większość eurodeputowanych Dunka podkreśliła też konieczność spełnienia wszystkich norm środowiskowych przez gazociąg Nord Stream z Rosji do Niemiec na dnie Morza Bałtyckiego. - _ Powinniśmy działać tak, by gazociąg ten nie był wdrożony, dopóki wszystkie wymogi środowiskowe nie będą spełnione _ - podkreśliła. Zaapelowała też o to, by w celu dywersyfikacji dostaw i źródeł energii _ zastanowić się nad innymi rozwiązaniami _ niż budowa nowych gazociągów z Rosji.

Raporty Money.pl
*Trucie coraz droższe. Miliardy na środowisko * Co roku w Polsce powstaje ponad 130 mln ton odpadów. Pod względem emisji CO2 zajmujemy 11 miejsce na świecie.
*Ile kosztuje globalne ocieplenie? * Do walki z globalnym ociepleniem przyłączyło się amerykańskie lobby przedsiębiorców. Poskutkowało - prezydent zapowiedział we wczorajszym orędziu do narodu, że zamierza doprowadzić do obniżenia zużycia o jedną piątą w ciągu 10 lat.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)