Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
usa
11.06.2007 06:29

USA: Były sekretarz stanu: zamknijcie Guantanamo

Były sekretarz stanu USA Colin Powell opowiedział się za natychmiastowym zamknięciem wiezienia w amerykańskiej bazie Guantanamo na Kubie i przekazaniem zamkniętych tam jeńców do innych amerykańskich zakładów penitencjarnych

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

Były sekretarz stanu USA Colin Powell opowiedział się za natychmiastowym zamknięciem wiezienia w amerykańskiej bazie Guantanamo na Kubie i przekazaniem zamkniętych tam jeńców do innych amerykańskich zakładów penitencjarnych.

Obóz w Guantanamo, w którym obecnie trzymanych jest bez sądu ok. 380 osób podejrzanych o terroryzm, budzi od dawna protesty w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie.

"Gdyby to zależało ode mnie, zamknąłby Guantanamo. I to nie jutro, ale zrobiłbym to jeszcze dziś po południu" - powiedział Powell, który był szefem dyplomacji amerykańskiej podczas pierwszej kadencji prezydenta George W.Busha.

"Po prostu przeniósłbym ich do Stanów Zjednoczonych i zająłbym się nimi w ramach federalnego systemy prawnego. Obawiano się, że uzyskaliby oni dostęp do prawników. No i co z tego? - Niech mają. Przecież właśnie o to chodzi w naszym systemie" - kontynuował były sekretarz stanu.

Powell, który w początkach lat dziewięćdziesiątych, w okresie pierwszej wojny USA z Irakiem, był dowódcą sił amerykańskich w randze generalskiej, zwrócił uwagę na szkody propagandowe dla wizerunku USA na świecie, jakie powoduje istnienie wiezienie Guantanamo, powstałego po zamachach terrorystycznych z 11 września 2001 roku i po późniejszej ofensywie USA przeciwko międzynarodowemu terroryzmowi, zwłaszcza w Afganistanie.

Tagi: usa, wiadomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz