Notowania

izrael
04.01.2010 15:25

USA mają plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu

Amerykanie dają dwa lata Żydom i Palestyńczykom na dogadanie się.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Stany Zjednoczone opracowały plan pokojowy, mający na celu uregulowanie maksymalnie w ciągu dwóch lat konfliktu izraelsko-palestyńskiego - poinformował izraelski dziennik _ Maariw _. Waszyngton nie potwierdził oficjalnie istnienia takiego planu.

Jak pisze gazeta, żeby zapewnić sukces negocjacjom, Waszyngton wyśle do palestyńskich władz listy gwarancyjne, w których zobowiąże się do dotrzymania terminu dwóch lat. Żaden z terminów, zakładanych od rozpoczęcia w 1993 roku izraelsko-palestyńskiego procesu pokojowego, nie był przestrzegany - zauważa agencja AFP.

Izrael domaga się od Waszyngtonu potwierdzenia zobowiązania byłego prezydenta USA George'a W. Busha, iż końcowe porozumienie pokojowe będzie oparte na wymianie terytoriów, co pozwoli Izraelowi zachować duże osiedla (żydowskie) na Zachodnim Brzegu Jordanu.

ZOBACZ TAKŻE: Izrael będzie budował na spornych terenach
Wicepremier i minister spraw zagranicznych Izraela Awigdor Lieberman wyraził w poniedziałek sprzeciw wobec ustanawianie granicznego terminu rozmów pokojowych - wynika z komunikatu opublikowanego przez jego kancelarię.

_ - Nie ma możliwości, żeby osiągnąć porozumienie w sprawie ostatecznych granic w ciągu dziewięciu miesięcy i końcowe porozumienie (pokojowe) w dwa lata _ - oświadczył Lieberman po spotkaniu ze specjalnym wysłannikiem kwartetu bliskowschodniego Tonym Blairem.

Zgodnie z amerykańskim planem, pierwszą sprawą poruszoną podczas negocjacji będzie kwestia granic między Izraelem a przyszłym państwem palestyńskim. Powinna ona zostać rozstrzygnięta w ciągu dziewięciu miesięcy, to jest jeszcze podczas moratorium ogłoszonego przez izraelski rząd w sprawie żydowskiej kolonizacji na terytoriach palestyńskich.

Jak twierdzi _ Maariw _, prezydent Egiptu Hosni Mubarak powinien nakłonić prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa do zaakceptowania amerykańskiego planu podczas poniedziałkowego spotkania w Szarm El-Szejk.

Według oficjalnej egipskiej agencji informacyjnej Mena, Abbas i Mubarak dyskutowali o _ wysiłkach na rzecz ponownego rozpoczęcia procesu pokojowego (...), zakończenia żydowskiej kolonizacji, zniesienia blokady wobec Palestyńczyków i doprowadzenia do pojednania między palestyńskimi frakcjami politycznymi _.

Na konferencji w Annapolis (USA) w 2007 roku Izrael i Autonomia Palestyńska zobowiązały się do nawiązania rokowań, by do końca 2008 roku porozumieć się w sprawie utworzenia państwa palestyńskiego.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: izrael, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz