Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Tomasz Zalewski
|

USA: Sojusznicy wycofują się z Iraku? To doskonale

0
Podziel się:

Rząd USA wcale nie przejmuje się faktem, że Wielka Brytania zapowiedziała wycofanie swoich żołnierzy z Iraku.

USA: Sojusznicy wycofują się z Iraku? To doskonale
(PAP / EPA)
bFdMCXNN

Administracja prezydenta USA George'a Busha wcale nie przejmuje się faktem, iż premier Wielkiej Brytanii Tony Blair zapowiedział wycofanie wkrótce z Iraku 1600 swoich żołnierzy.

Wielka Brytania ma w Iraku obecnie ponad 7100 żołnierzy, więc zapowiedziana przez Blaira redukcja oznacza, że pozostanie ich tam jeszcze - przynajmniej na razie - około 5500. Londyn zapewnia, że pozostaną oni w Iraku do 2008 roku.

Jednak zapowiedź Blaira o wycofaniu 1600 żołnierzy nastąpiła niedługo po ogłoszeniu przez Busha planu wysłania do Iraku dodatkowych 21,5 tys. wojsk amerykańskich, a więc powiększenia ich ogólnej liczby do ponad 160.000.

bFdMCXNP

Zbyt silna opozycja

Decyzję Blaira - jak podkreślają relacje z Londynu - wymusiła rosnąca opozycja antywojenna w Wielkiej Brytanii. Pozycja i popularność premiera drastycznie osłabła wskutek lojalnego popierania operacji irackiej i polityki Busha.

Plany wycofania wojsk z Iraku ma także Dania, inny sprzymierzeniec Ameryki.
Mimo to przebywający w Tokio wiceprezydent Dick Cheney powiedział, że brytyjska zapowiedź wycofywania wojsk jest "dobrym sygnałem". "To w rzeczywistości potwierdzenie, że są regiony w Iraku, gdzie sprawy przebiegają dobrze" - oświadczył wiceprezydent.

Cheney nawiązał do uzasadnienia podanego przez Blaira - ewakuacja Brytyjczyków jest możliwa, gdyż zadania ochrony bezpieczeństwa na południu Iraku, w Basrze i okolicach, mogą już przejąć na siebie wojska irackie. Rola pozostających tam wojsk brytyjskich będzie się ograniczać do szkolenia i działań wspierających.

bFdMCXNV

Podobnie wytłumaczyła decyzję Blaira przebywająca w Berlinie sekretarz stanu Condoleezza Rice. "Brytyjczycy zrobili to, co jest planem dla całego kraju, to znaczy przekazali odpowiedzialność za ochronę bezpieczeństwa Irakijczykom, kiedy pozwoliła na to sytuacja" - powiedziała szefowa dyplomacji. Dodała, że "koalicja pozostaje nietknięta".

Demokraci: Wojna traci sens

Tymczasem Demokraci w Kongresie skomentowali wypowiedź Blaira jako potwierdzenie, że dalsza eskalacja wojny nie ma sensu i trzeba szukać politycznego rozwiązania konfliktu.

"Polityka prezydenta sprawia, że jesteśmy coraz bardziej izolowani w Iraku. Tymczasem nie jest tam możliwe rozwiązanie czysto militarne" - powiedział przywódca demokratycznej większości w Senacie Harry Reid.

bFdMCXNW

Demokraci w Izbie Reprezentantów przeforsowali niedawno rezolucję przeciwko zwiększaniu liczby wojsk w Iraku. Nie jest ona wiążąca dla Busha, ale następnym krokiem ma być obwarowanie zgody na dalsze finansowanie wojny szeregiem warunków, np. wymogiem, aby wojska wysyłane do Iraku były odpowiednio wyszkolone.

Cheney ponownie skrytykował te inicjatywy Demokratów, mówiąc, że ośmielają one terrorystów, gdyż ukazują podziały i niezdecydowanie Ameryki.

bFdMCXOq
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)