Notowania

usa
23.10.2009 18:44

USA: Walka o państwowy fundusz ubezpieczeń zdrowotnych

Ma konkurować z prywatnymi obniżając koszty leczenia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(sharedferret/CC/Flickr)

Mimo sprzeciwu Republikanów, przywódcy demokratyczni w Kongresie USA zamierzają włączyć do projektu reformy opieki zdrowotnej propozycję utworzenia państwowego funduszu ubezpieczeniowego, który konkurował by z firmami prywatnymi.

USA są jedynym rozwiniętym krajem, w którym nie istnieje system powszechnych ubezpieczeń zdrowotnych. Przywódca Demokratów w Senacie Harry Reid (na zdjęciu) liczy, że zyska ona poparcie większości 60 senatorów - niezbędnej do przełamania obstrukcji parlamentarnej ze strony opozycji - jeśli plan uzupełni się zastrzeżeniem, że poszczególne stany mogą nie dopuścić u siebie państwowego funduszu.

Fundusz taki, zwany _ opcją publiczną _, zdawał się niedawno całkowicie wykluczony wobec twardego sprzeciwu ze strony Republikanów i kilku konserwatywnych Demokratów, zwłaszcza w Senacie.

Popierają oni interesy lobby towarzystw ubezpieczeniowych, które zwalczają ten projekt. Obawiają się one, że federalny fundusz doprowadzi do ich bankructwa, gdyż będzie oferował korzystniejsze stawki klientom, korzystając z ulg i przywilejów stwarzanych przez państwo.

Koncepcja _ opcji publicznej _ miała wymusić obniżenie stawek ubezpieczeniowych. Są one niezwykle wysokie w USA wskutek wygórowanych kosztów usług medycznych - około dwa razy wyższych niż w innych krajach wysoko rozwiniętych.

Sondaże wskazują ostatnio na wzrost poparcia opinii publicznej dla państwowej ubezpieczalni, co może wyjaśniać nieustępliwość zwolenników tego rozwiązania w Kongresie.

| Założenia reformy systemu ubezbieczeń w USA |
| --- |
| Rządowy plan reformy, która ma kosztować 871 miliardów dolarów w ciągu najbliższych 10 lat, przewiduje po raz pierwszy ubezpieczenie medyczne wszystkich lub prawie wszystkich Amerykanów. Ci, którym ubezpieczenia nie zapewnia zakład pracy, musieliby wykupić je obowiązkowo na planowanej giełdzie firm tej branży pod groźbą kar. Osoby o niższych dochodach byłyby dotowane ze skarbu państwa. Reforma ma też gwarantować, że firmy ubezpieczeniowe nie będą mogły - jak to czynią obecnie - odmawiać ubezpieczenia osobom już cierpiącym na rozmaite schorzenia, albo nie wypłacać należności pod różnymi pretekstami. |

* [ Wskaźniki makroekonomiczne w Money.pl ]( http://www.money.pl/gospodarka/wskazniki/pkb/ )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: usa, reforma, kongres, ubezpieczenia, zdrowotne, republikanie, demokraci, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz