Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
tarcza antyrakietowa
18.02.2007 19:03

USA z Rosją o tarczy antyrakietowej?

Niemiecki minister spraw zagranicznych uważa, że USA powinny były wcześniej omówić z Rosją kwestię tarczy antyrakietowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

*Niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier uważa, że Stany Zjednoczone powinny były wcześniej omówić z Rosją kwestię rozmieszczenia elementów swej tarczy antyrakietowej w krajach Europy Środkowej. *

Ponieważ miejsca rozmieszczenia elementów tarczy są stosunkowo blisko Rosji, trzeba było wcześniej to z nią przedyskutować - powiedział szef niemieckiej dyplomacji w wywiadzie, który ukaże się w poniedziałek na łamach dziennika gospodarczego "Handelsblatt".

"Z uwagi na strategiczną naturę tego projektu, wzywam do ostrożnej postawy i intensywnego dialogu z wszystkimi partnerami, których bezpośrednio lub pośrednio to dotyczy" - powiedział Steinmeier.
_ USA zaproponowały Polsce i Czechom umieszczenie na terytorium tych państw wyrzutni rakiet przechwytujących i stacji radarowej, będących elementami tarczy antyrakietowej, chroniącej przed tzw. nieprzewidywalnymi państwami. _ Komentując krytykę prezydenta Rosji Władimira Putina wobec USA za plany rozmieszczenia w Europie Środkowej elementów tarczy antyrakietowej, Steinmeier ocenił, że była ona "szczególnie mocna".

10 lutego podczas 43. Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium Putin ostrzegł USA, że rozmieszczanie tarczy antyrakietowej w Europie Środkowej rozpocznie nowy etap zbrojeń i zagroził, że Rosja odpowie na to wyzwanie.

Tarcza antyrakietowa ma bronić USA i Europę przed atakiem ze strony takich państw jak Iran, dysponujących ograniczonym arsenałem rakiet średniego i dalekiego zasięgu. Politycy amerykańscy podkreślają, że tarcza nie jest skierowana przeciwko Rosji.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: tarcza antyrakietowa, wiadomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz