Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ustawa medialna. Prezydent się waha

0
Podziel się:

Lech Kaczyński swoją decyzję uzależnia od ostatecznego kształtu ustawy.

Ustawa medialna. Prezydent się waha
(PAP/Radek Pietruszka)

PrezydentLech Kaczyńskipytany o losy ustawy medialnej podkreśla, że _ na dziś _ nie potrafi powiedzieć jaką decyzję podejmie w tej sprawie. Uzależnił ją od ostatecznego kształtu ustawy.

Podczas wizyty w Puławach Lech Kaczyński był pytany czy projekt ustawy medialnej wejdzie w życie w kształcie zaproponowanym przez PO, PSL i SLD. _ Trudno wróżyć. Jeszcze trwają nad tą ustawa dyskusje. - Ona została poddana ostrej krytyce. Nie potrafię odpowiedzieć na pytanie jaki będzie jej ostateczny kształt _ - podkreślił prezydent.

Jak zaznaczył, _ na dziś _ nie potrafi powiedzieć jaką decyzję podejmie w sprawie tego projektu. Może ustawę podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego.

- _ Jeśli ta ustawa będzie tworzyła w istocie telewizję rządową, będzie prowadziła do szerokiej prywatyzacji programów i ośrodków lokalnych, będę musiał wyrazić swoją opinię w sposób przewidziany przez konstytucję _ - zastrzegł Lech Kaczyński. Zdaniem prezydenta, ustawa medialna byłaby do zaakceptowania jeśli utrzymywałaby telewizję i radio publiczne _ jako środki masowego przekazu o pewnej misji _. _ - Ta misja powinna podlegać kontroli, szeroko pojętej misji edukacyjnej. To jest misja, którą bym określił jako misję pełnego obiektywizmu _ - dodał prezydent.

Według niego, wiadomo, że niektóre z polskich mediów o dużej sile oddziaływania, _ mają ściśle określone nastawienie polityczne _. Jak podkreślił, to jest całkowicie oczywiste, ale publiczna telewizja i radio _ nie mają do tego prawa _.

W ocenie Lecha Kaczyńskiego, publiczne media _ powinny być zwornikiem regionalnych opinii publicznych _, _ ze względu na szansę niezależności większą niż mają pod tym względem media prywatne _.

- _ Boję się, że powstaną telewizje prywatne lokalne, które przede wszystkim są komercyjnie nastawione na zysk. Są w rękach ludzi, którzy są przedsiębiorcami (...) Oni mają swój zespół interesów, za których ich nie wolno ganić, ale trzeba sobie zdawać sprawę z subiektywnego charakteru tych interesów. Stąd konieczność mediów publicznych _ - dodał prezydent.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)