Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Ustawa medialna to zrzucenie bomby na Woronicza"

0
Podziel się:

Prezydent konsultował nowe zapisy z twórcami.

"Ustawa medialna to zrzucenie bomby na Woronicza"
(PAP/Radek Pietruszka)

aktualizacja 14:09* Ustawa medialna może być niezgodna z konstytucją - uznał prezydentLech Kaczyński. Ludzie kultury uważają, że jej skutki będą dla TVP katastrofalne.*

Prezydent spotkał się z przedstawicielami świata kultury i mediów, aby rozmawiać na temat znowelizowanej ustawy o radiofonii i telewizji.

Lech Kaczyński ma zastrzeżenia co do pomocy publicznej, która przewidziana jest w ustawie zamiast abonamentu. Zaznaczył, że _ poważnym problemem _ jest to, czy UE nie uzna tej pomocy za nieuprawnioną. Zdaniem prezydenta konstytucyjne wątpliwości budzą także m.in. zapisy dot. KRRiT. _ Rozstrzygać będzie to Trybunał Konstytucyjny _ - podkreślił.

_ - Prawie wszystkie głosy twórców, konsultujących nową ustawę medialną, były krytyczne. Miejmy więc nadzieję, że Senat dokona zmian - _ powiedział po spotkaniu prezydencki minister Andrzej Duda.

- _ Nie ma głosów pozytywnych co do tych zmian. Spośród 20 organizacji zaproszonych na konsultacje z prezydentem nie było żadnej osoby, która by wychwalała tę ustawę _ - przyznał Mirosław Bielawski ze Związku Pracodawców Mediów Publicznych.

_ - Ta ustawa jest niedobra i prowadzi do likwidacji mediów publicznych _ - mówił szef Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski. _ - Zgadzają się z tym wszyscy eksperci i medioznawcy. Wypada się zastanowić, dlaczego posłowie w sposób ślepy podporządkowują się i przegłosowują coś takiego _. _ W tej chwili jedynym naszym sojusznikiem pozostaje pan prezydent _.

Bromski porównał skutki wprowadzenia ustawy medialnej ze zrzuceniem bomby na Woronicza:

Dźwięk: PK, Money.pl

- _ Powiedzieliśmy prezydentowi wszystko to, co posłom w Sejmie. Nadal uważamy, że ustawa jest wysoce wątpliwa konstytucyjnie i szkodliwa dla mediów publicznych _ - powiedział z kolei szef Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych Maciej Strzembosz:

Raport Money.pl
*Media dostaną 800 mln z budżetu? Z abonamentu jest mniej * Państwową telewizję i radio czekają cięcia i zwolnienia. Nie pomoże nawet nowa ustawa medialna. Czytaj w Money.pl

Uchwalona w zeszłym tygodniu przez Sejm nowelizacja ustawy medialnej zakłada m.in. zniesienie abonamentu, przewiduje też powołanie nowej powiększonej z pięciu do siedmiu członków KRRiT. W czerwcu ustawą zająć ma się Senat.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)