Notowania

kamiński
30.07.2009 13:14

W. Brytania: Kamiński wrogiem publicznym

Pojawiają się kolejne głosy, które zarzucają europosłowi skrajny nacjonalizm.

Podziel się
Dodaj komentarz
(prezydent.pl/GNU)

Prasa brytyjska przynosi nową serię krytycznych głosów wobec europosła PiS Michała Kamińskiego i lidera brytyjskich torysów Davida Camerona. Cameronowi zarzuca, że dopuścił, by Kamiński został liderem, a Kamińskiemu wypomina przeszłość.

Publicysta lewicowego tygodnika _ New Statesman _ James Macintyre cytuje Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha, który dziwi się, iż Cameron znalazł w Kamińskim bliskiego politycznego współpracownika. ZOBACZ TAKŻE: Rabin wzywa europosłów do odcięcia się od Kamińskiego.

_ - Każdy, kto chciałby stanąć w jednym szeregu z kimś, kto był aktywnym członkiem Narodowego Odrodzenia Polski i Komitetu Obrony Dobrego Imienia Miasta Jedwabne, powołanego dla zakwestionowania historycznych faktów masakry, musi zrozumieć, jak i przez kogo będzie reprezentowany _ - powiedział Schudrich.

Według rabina NOP nie kryje się z tym, że jest grupą skrajnie prawicową i neofaszystowską.

Rafał Pankowski z antyrasistowskiego i antyfaszystowskiego stowarzyszenia Nigdy Więcej - w tym samym tygodniku - dopatruje się ironii w tym, iż Cameron z jednej strony występuje przeciwko skrajnie prawicowej Brytyjskiej Partii Narodowej, a z drugiej akceptuje Kamińskiego na stanowisku przewodniczącego klubu EKR.

Pankowski wzywa Camerona, by odciął się od Kamińskiego.

W podobnym duchu wypowiedział się dla _ New Statesmana _ rabin Barry Marcus z Centralnej Synagogi w Londynie: _ - Każdy polityk z każdej partii powinien mieć moralną odwagę, by wyraźnie zdystansować się od tych, którzy są orędownikami i promotorami antysemityzmu, rasizmu lub innej postawy będącej pożywką dla nietolerancji _.

_ New Statesman _ cytuje Europejski Kongres Żydów z siedzibą w Paryżu, który oświadczył: _ - Pozostajemy wyjątkowo czujni. Poinformowaliśmy o naszym zaniepokojeniu w związku z tą sprawą przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej i nowo wybranego przewodniczącego PE, Jerzego Buzka _. Chadecka EPL posiada największą frakcję w europarlamencie.

Kongres sądzi, iż brytyjska społeczność żydowska powinna dać wyraz swym obawom w kontaktach z brytyjską Partią Konserwatywną i jej szefem Davidem Cameronem.

_ Co właściwie Cameron zyskuje, wchodząc w sojusz z ekstremistami? _ - pyta, nie ukrywając zdziwienia, na łamach czwartkowego _ The Independent _ laburzystowski poseł Denis MacShane.

MacShane twierdzi, iż _ tango Camerona z Kamińskim skończy się wielkim płaczem _, ponieważ poglądy Kamińskiego na temat Żydów i gejów _ wpisują go w tę samą prymitywną politykę, którą uprawia BNP _ i są obce Cameronowi jako przedstawicielowi liberalnej elity.

W podobnym duchu znany publicysta Timothy Garton Ash zastanawia się na łamach czwartkowego _ Guardina _, jaka jest motywacja i polityczne cele Camerona.

Ash pisze: _ Dajmy Kamińskiemu kolejne pięć lat na stanowisku szefa klubu w PE, a z zewnątrz będzie się niewiele różnił od tych w pełni nowoczesnych włoskich post-faszystów, lub post-post-faszystów, którzy należą do koalicji Silvio Berlusconiego Lud Wolności i są reprezentowani w EPL. Z tego względu w dłuższym czasie Cameron może w niezamierzony sposób wnieść niewielki wkład w modernizację polskiej prawicy. I pewnego dnia, podobnie jak generał Pinochet, może otrzymać ryngraf z Matką Boską z rąk zupełnie nowoczesnego już Kamińskiego _.

| Lud Wolności |
| --- |
| Lud Wolności został utworzony na zjeździe założycielskim w marcu br. w wyniku połączenia ugrupowań: Naprzód Włochy Berlusconiego i Sojuszu Narodowego. Sojusz Narodowy powstał w styczniu 1994 roku w miejsce rozwiązanego postfaszystowskiego Włoskiego Ruchu Socjalnego (MSI); przełomowym wydarzeniem w dziejach partii było wyrzeczenie się przez nią rok później postfaszystowskich korzeni i wyraźne przejście na pozycje europejskiego konserwatyzmu. |

_ Jaką Unię Europejską ma nadzieję Cameron zbudować poprzez taką farsę? I co, jeśli mu się to nie uda? Czy wówczas powie Brytyjczykom, iż powinni z UE wystąpić? Sądzę, że powinien nam to wyjaśnić _ - konkluduje Ash.

Tagi: kamiński, nacjonalizm, jedwabne, publicyści, wielka, brytania, krytyka, cameron, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz