Notowania

pakistan
28.11.2009 18:00

W Pakistanie gry polityczne o atom

Prezydent Pakistanu oddaje zwierzchnictwo nad bronią atomową.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Prezydent Pakistanu Asif Ali Zardari przekazał kontrolę nad arsenałem nuklearnym kraju premierowi Yousafowi Gilaniemu. Ratuje się przed dymisją i osądzeniem.

Rzecznik prezydenta Farhatullah Babar tłumaczył, że jest to _ wielki krok w kierunku wzmocnienia wybranego parlamentu i premiera _. Zapewnił, że taki ruch nie zagraża bezpieczeństwu kraju.

Jednak zdaniem analityków Zardari chce w ten sposób zasygnalizować wolę podziału kompetencji w ramach kompromisu, który umożliwi mu zachowanie urzędu.

W sobotę formalnie wygasa amnestia chroniąca Zardariego i jego sojuszników przed postawieniem zarzutów korupcji. Tzw. dekret o pojednaniu podpisał w 2007 roku ówczesny prezydent Pervez Musharraf. Na jego mocy amnestią objęci zostali m.in. była premier Benazir Bhutto, jej mąż - obecny prezydent Asif Ali Zardari, a także setki innych osób oskarżonych o różne przestępstwa w latach 1988-1999.

Zardari bez powodzenia zabiegał o przedłużenie obowiązywania amnestii, ale spotkał się ze sprzeciwem zarówno ze strony parlamentu, jak i mediów.

W piątkowym wywiadzie dla jednej z pakistańskich telewizji Zardari oświadczył, że do końca tego roku zrzeknie się również kompetencji dotyczących rozwiązywania parlamentu oraz mianowania szefów różnych służb.

Według politologa z uniwersytetu w Lahaur, Rasoola Bakhsh Raisa, postępowanie Zardariego to _ samoobrona i strategia przetrwania _ w obliczu nieprzyjęcia przez parlament amnestii.

W maju 1998 roku Pakistan przeprowadził sześć prób atomowych w odpowiedzi na podobne próby Indii. Islamabad ogłosił następnie moratorium na kolejne próby, jeśli nie zdecydują się na nie także Indie.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: pakistan, premier, prezydent, atom, kontrola, przekazanie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz