Notowania

traktat
02.01.2009 10:10

W tym roku rozstrzygną się losy Traktatu Lizbońskiego

Irlandczycy ponownie wypowiedzą się w referendum.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ EPA)

W tym roku ostatecznie powinny rozstrzygnąć się losy Traktatu Lizbońskiego, odrzuconego w czerwcowym referendum przez Irlandczyków. Pod wpływem presji ze strony europejskich stolic rząd w Dublinie zdecydował, że zorganizuje ponowne głosowanie - ale pod pewnymi warunkami.

Chodzi o gwarancje pozwalające rozwiać obawy mieszkańców Zielonej Wyspy, którzy zagłosowali przeciwko ratyfikacji traktatu. Unijni przywódcy uzgodnili więc, że utrzymana zostanie zasada: jeden kraj - jeden komisarz. Propozycja ograniczenia liczby komisarzy była głównym argumentem podnoszonym przez przeciwników dokumentu z Lizbony, którzy obawiali się marginalizacji swego kraju.

ZOBACZ TAKŻE:

*  [ Irlandczycy ponownie zagłosują, czy chcą Traktatu Lizbońskiego ]( http://news.money.pl/artykul/irlandczycy;ponownie;zaglosuja;czy;chca;traktatu;lizbonskiego,31,0,407071.html )

Poza tym do traktatu dołączone zostaną osobne deklaracje mówiące o neutralności Irlandii oraz o tym, że Unia nie będzie ingerowała w prawo dotyczące podatków, polityki socjalnej, zakazu aborcji, a także rodziny - Irlandia chce gwarancji na piśmie, że nie będzie zmuszona uznawać małżeństw homoseksualnych. Te ustępstwa mają pomóc w przełamaniu impasu wokół traktatu, ale równie dobrze mogą skomplikować sytuację - stanie się tak, gdy poszczególne kraje członkowskie zażądają dla siebie tych samych deklaracji, które otrzymała Irlandia.

Jeśli natomiast komplikacji nie będzie, Irlandczycy powiedzą TAK w powtórnym referendum i proces ratyfikacji zostanie dokończony, Traktat Lizboński powinien wejść w życie najpóźniej na początku przyszłego roku.

*ZOBACZ TAKŻE: *

* [ Klaus zaczeka z Traktatem na Irlandię ]( http://news.money.pl/artykul/klaus;zaczeka;z;traktatem;na;irlandie,59,0,388667.html )
* [ Czechy nie zdążą w tym roku ratyfikować Traktatu ]( http://news.money.pl/artykul/czechy;nie;zdaza;w;tym;roku;ratyfikowac;traktatu,95,0,404575.html )
* [ Polacy chcą podpisania Traktatu ]( http://news.money.pl/artykul/polacy;chca;podpisania;traktatu,182,0,356278.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: traktat, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz