Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
lustracja
12.08.2006 11:40

Wałęsa: Agent SB czy agent prymasa?

Zdaniem Lecha Wałęsy historyk i publicysta Andrzej Micewski równie dobrze mógł być współpracownikiem SB, jak "wtyczką" prymasa w Służbie Bezpieczeństwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Stefan Kraszewski)

Były prezydent RP, Lech Wałęsa uważa, że *znany działacz katolicki, historyk i publicysta Andrzej Micewski równie dobrze mógł być agentem prymasa w Służbie Bezpieczeństwa, jak i współpracownikiem SB.*

Z materiałów, do których dotarła Rzeczpospolita wynika, że Andrzej Micewski, zaufany doradca prymasa Glempa współpracował z Służbą Bezpieczeństwa PRL. W reakcji na tę publikację Lech Wałęsa, w rozmowie z TVN24, określa lustrację jako działania "małp machających na oślep brzytwą".

Lech Wałęsa:
_ Ja go wcale nie bronię, jestem tylko przeciwny, by tak szybko wyrokować _Rzeczpospolita podkreśla, że dokumenty, na które się powołuje, mówią w sposób niezbity, że Micewski udzielał pod pseudonimami 'Michalski" i "Historyk" informacji Służbie Bezpieczeństwa od połowy lat 70. do połowy lat 80.
Dziennik przypomina, że Andrzej Micewski był człowiekiem cieszącym się wielkim zaufaniem w polskim Kościele. Napisał, między innymi, biografię prymasa Wyszyńskiego, a pod koniec 1980 roku niemal został redaktorem naczelnym "Tygodnika Solidarność".

W 1984 roku Józef Glemp mianował go swoim doradcą społecznym. Jak Lech Wałęsa: Za wcześnie, żeby cokolwiek jednoznacznie przesądzić. pisze "Rzeczpospolita" w tym samym czasie jego stałym partnerem w SB był osławiony generał Zenon Płatek.

Historyk Antoni Dudek w rozmowie z "Rzeczpospolitą" ocenia, że Micewski to "przykład działacza katolickiego o wielkich ambicjach politycznych, ale gdy nie było pola do ich realizacji świadomie wchodził w układ z SB".
Lech Wałęsa pytany przez dziennik o Micewskiego, na wieść o jego agenturalnej przeszłości nie krył zaskoczenia. Podkreślił jednak, że ważne jest, jakich informacji o kościele Miecewski udzielal PRL -owskiej bezpiece.
Andrzej Micewski zmarł w 2004 roku.

Tagi: lustracja, wiadomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, IAR
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz