Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wałęsa: Historycy IPN oparli się na fałszywce

0
Podziel się

Były prezydent dyskredytuje dokumenty, na które powołują się autorzy książki o współpracy z SB.

Wałęsa: Historycy IPN oparli się na fałszywce
(PAP/Radek Pietruszka)
bEgWzneJ

ZdaniemLecha Wałęsyteza o jego współpracy z SB przedstawiona przez historyków IPN jest oparta głównie na kwestionariuszu internowanego, sfabrykowanym przez SB w 1980 lub 1982 roku.

Komentując we wtorek opublikowane przez _ Rzeczpospolitą _ główne tezy książki Sławomira Cenckiewicza i Piotra Gontarczyka, były prezydent stwierdził, że spodziewał się, iż historycy IPN oprą publikację na jakimś nieznanym dotąd dokumencie, zawierającym jego podrobiony podpis.

- _ A oni opierają się na kwestionariuszu internowanego. To żaden dowód. To żadna współpraca. To zrobiła bezpieka do swoich celów prawdopodobnie w 80 albo w 82 roku, a nie w 1970 _ - powiedział były prezydent.

bEgWzneL

Zdaniem Wałęsy wpisanie do jego kwestionariusza internowanego informacji o współpracy z SB, miało posłużyć skłóceniu _ Solidarności _. Miała to być ostatnia próba złamania go po internowaniu. - _ Im się wydawało, że oni mnie tym złamią, jak rzucą, że jestem agentem, że biorę pieniądze _ - stwierdził Wałęsa.

Były prezydent sądzi, że wpis w kwestionariuszu, który mówi o szczegółach jego współpracy powstał już w 1982 roku, gdy zaczęto mówić o ewentualnym przyznaniu mu Nagrody Nobla. - _ Kiedy już podrabiali dokumenty do Nobla, wtedy zwrócili uwagę i zrobili dokładniej: umocowano mnie wtedy w czasie, zrobiono początek w czasie _ - powiedział Wałęsa.

Historycy IPN - Sławomir Cenckiewicz i Piotr Gontarczyk - przedstawili we wtorkowej _ Rzeczpospolitej _ tezy swojej książki - _ SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii _.

bEgWzneR

Według gazety autorzy książki, pracownicy IPN, zbadali dziesiątki dokumentów i zrekonstruowali treści wielu z nich na podstawie innych materiałów. Wymieniają m.in. kwestionariusz ewidencyjny internowanego Wałęsy, w którym napisano, że był on - _ 29.12.1970 pozyskany do współpracy z SB. W okresie 1970-1972 przekazał szereg informacji dotyczących negatywnej działalności pracowników stoczni _.

bEgWznfm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)