Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Węgry chcą, by Unia podała Słowację do sądu

0
Podziel się

Słowacki prezydent nie wpuścił do swojego kraju węgierskiego - choć oba kraje są w Schengen.

Węgry chcą, by Unia podała Słowację do sądu
(PAP/EPA)
bDXNebCJ

Węgry wszczęły w Komisji Europejskiej procedurę przeciwko Słowacji, która 21 sierpnia odmówiła wjazdu na swoje terytorium prezydentowi Węgier Laszlo Solyomowi. Stało się tak, chociaż oba kraje są w strefie Schengen.
_ Po otrzymaniu pisemnej opinii od wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Jacques'a Barrota Węgry zwróciły się do KE z wnioskiem o wszczęcie przeciwko Słowacji procedury _ na podstawie artykułu 226 traktatu unijnego - napisano w komunikacie.

Artykuł ten umożliwia Brukseli wystąpienie na drogę sądową przeciwko państwu członkowskiemu niewypełniającemu swoich zobowiązań, do Trybunału Sprawiedliwości w Strasburgu włącznie.

_ Tą procedurą Węgry pragną zakończyć tę sprawę, by zapobiec powtórzeniu się podobnego incydentu w przyszłości - podkreślono w komunikacie. - Dyrektywa o swobodzie przemieszczania się obywateli UE to jeden z fundamentów funkcjonowania UE i jest rzeczą kluczową, by była ona interpretowana jednakowo we wszystkich państwach członkowskich _.

bDXNebCL

Kancelaria prezydenta dodała, że w memorandum z 17 września Słowacja oświadczyła, że _ nie podziela węgierskich interpretacji dyrektyw Unii Europejskiej, i do tej pory nie przedstawiła zadowalających wyjaśnień _.

W sierpniu Bratysława nie zezwoliła na wjazd na słowackie terytorium Solyomowi, który chciał uczestniczyć w uroczystości organizowanej przez tamtejszą mniejszość węgierską. Prezydent Słowacji Ivan Gaszparović argumentował, że wizyta Solyoma zbiegłaby się z 41. rocznicą inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w 1968 roku, w której uczestniczyły także wojska węgierskie.

bDXNebDm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)