Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Weto do "kominów", tarcza i pomostówki w Sejmie

0
Podziel się:

Jutro rozpoczyna się trzydniowe posiedzenie parlamentu

Weto do "kominów", tarcza i pomostówki w Sejmie
(PAP/Tomasz Gzell)

Jutro rozpoczyna się trzydniowe posiedzenie parlamentu. Posłowie będą dyskutować nad wetem prezydenta do noweli tzw. ustawy kominowej.

W lipcuLech Kaczyńskizawetował nowelę tzw. ustawy kominowej, która miała umożliwić podwyższenie wynagrodzeń menedżerów w spółkach z udziałem Skarbu Państwa. W jego ocenie, przepisy noweli, dzięki której szefowie spółek skarbu państwa mogliby zarabiać podobnie jak szefowie firm prywatnych, _ budzą jego zasadniczy opór i czynią nowelę niemożliwą do podpisania _.

Nowelizacja ustawy tzw. kominowej (o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw) zakłada, że wysokość pensji menedżerów (ustalana przez rady nadzorcze) zależy m.in. od sytuacji finansowej przedsiębiorstwa, od stanu realizacji programów prywatyzacyjnych oraz restrukturyzacyjnych.

Zgodnie z obowiązującą ustawą kominową, pensja menedżera wynosi maksymalnie sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia (w spółkach z większościowym udziałem SP) lub jego czterokrotność (w spółkach kontrolowanych pośrednio przez SP).Do odrzucenia prezydenckiego weta w Sejmie (ponownego uchwalenia noweli ustawy) potrzebna jest większości trzech piątych głosów. Ponieważ koalicja PO-PSL takiej większości nie ma, potrzebuje poparcia posłów Lewicy, którzy są bardzo krytyczni wobec tzw. ustawy kominowej.

Tarcza na tapecie

Posłowie zapoznają się także z informacją rządu na temat umieszczenia w Redzikowie elementów amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej. Informacji na temat tarczy, jeszcze we wrześniu, domagał się klub Lewicy.

W sierpniu minister spraw zagranicznychRadosław Sikorskii amerykańska sekretarz stanu Condoleezza Rice podpisali w Warszawie polsko-amerykańską umowę w sprawie instalacji elementów tarczy antyrakietowej.

Sejm będzie również debatował nad zaproponowanym przez prezydenta projektem przedłużającym o rok - do 31 grudnia 2009 roku - obowiązywanie dotychczasowych przepisów regulujących zasady przechodzenia na wcześniejszą emeryturę.

ZOBACZ TAKŻE:

Przeprowadzone zostanie także trzecie czytanie rządowego projektu ustawy o emeryturach pomostowych. Wśród licznych poprawek, które złożyli posłowie, są te mówiące o objęciu _ pomostówkami _ górników i zachowanie prawa do nich przez osoby uprawnione dziś do wcześniejszych emerytur.

Projekt w sprawie _ pomostówek _ przygotowany przez rząd nie podoba się związkom zawodowym, które w ubiegłym tygodniu zapowiedziały, że na ulicy będą bronić praw pracowniczych do wcześniejszego odchodzenia na emerytury.

Szpitale wracają do Sejmu

Sejm rozpatrzy też senackie poprawki do pakietu ustaw zdrowotnych. Senat poparł w ubiegłym tygodniu sześć ustaw: o ZOZ- ach, o ochronie praw pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, o akredytacji w ochronie zdrowia, o konsultantach krajowych i wojewódzkich w ochronie zdrowia oraz o pracownikach zakładów opieki zdrowotnej.

Do ustawy o ZOZ-ach senatorowie wprowadzili poprawkę, autorstwa PO, zakładającą m.in. utworzenie kierowniczych stanowisk dla pielęgniarek. Zmiana ta rozbudowuje katalog stanowisk medycznych w ZOZ-ach i wprowadza funkcje: zastępcy kierownika do spraw pielęgniarstwa, naczelnej pielęgniarki albo położnej oddziałowej - w przypadku oddziału, którym kieruje ordynator - oraz kierownika do spraw opieki pielęgniarskiej.

Ustawy, przygotowane przez rząd, a zgłoszone przez posłów PO, zakładają m.in. obligatoryjne przekształcenie zakładów opieki zdrowotnej w spółki kapitałowe, przekazanie całości ich kapitału samorządom oraz utworzenie urzędu Rzecznika Praw Pacjenta.

Na początku trzydniowego posiedzenia posłowie zdecydują również, czy wprowadzić do porządku informację rządu na temat planów dotyczących prywatyzacji szpitali, o którą wnioskował klub PiS.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)